Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare act aditional la contractul de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare act aditional la contractul de munca.

Buna ziua,

Din cate am citit a aparut OUG 53/2017 in vigoare din 07.08.2017 care spune ca :

orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adițional la contract, anterior producerii modificării, cu excepția situațiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege sau în contractul colectiv de muncă aplicabil."

Intrebarea mea este daca am un act aditional incheiat cu 01.08.2017 de modificare a salariului, dar nu l-am inregistrat inca in Revisal , mai pot acum sa-l inregistrez ( dupa vechea regula : in 20 zile lucratoare de la data in care isi produce modificarea).

Multumesc.
Nu cred ca se poate aplica retroactiv pt un act aditional din 01.08.2017.
Il puteti inregistra.
Termenele de transmitere nu au fost modificate de OUG.