Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PRIMA INSTALARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PRIMA INSTALARE

Buna seara.
Pot beneficia de INDEMNIZATIE DE INSTALARE sau INCADRARE sau MOBILITATE conform legislatiei in vigoare la data de 14.01.2021 ?

Va relatez pe scurt situatia in care m- am aflat in ultimii doi ani ;
*Am terminat facultatea de MEDICINA promotia iunie 2018.
*AM promovat examenul de licenta sustinut in septembrie 2018.
*NU am promovat examenul de REZIDENTIAT sustinut in noiembrie 2018.
*De la 03 ianuarie 2019 - pana la 03 ianuarie 2020 ( 12 luni ) am fost angajata cu contract de munca pe perioada deterninata ca medic cu competente limitate.
*NU am promovat examenul de REZIDENTIAT sustinut in decembrie 2019.
*In perioada 04.01.2020 - 15.03.2020 nu am fost angajata ( nu am obtinut venituri ).
*In perioada 16.06.2020 - 31.12.2020 am fost somer indemnizat cu suma de 350 lei/ luna in localitatea mea de domiciliu.
*In noiembrie 2020 AM luat REZIDENTIATUL pe post definitiv la un spital la 350 km distanta fata de localitatea mea de domiciliu .
Contractul de munca ca medic rezident pe post definitiv LA SPITAL a fost incheiat incepand cu data de 01.01.2021.
CU CONSIDERATIE OANA
1. Persoanele înregistrate ca șomeri la agențiile pentru ocuparea forței de muncă și care se încadrează în muncă, potrivit legii, într-o localitate situată la o distanță mai mare de 15 km de localitatea în care își au domiciliul sau reședința, pot beneficia de o primă de încadrare, neimpozabilă.

2. Persoanele înregistrate ca șomeri la agențiile pentru ocuparea forței de muncă care se încadrează în muncă, potrivit legii, într-o altă localitate situată la o distanță mai mare de 50 km față de localitatea în care își au domiciliul sau reședința și, ca urmare a acestui fapt, își schimbă domiciliul ori își stabilesc reședința în localitatea respectivă sau în localitățile învecinate acesteia pot beneficia de o primă de instalare, neimpozabilă, destinată stimulării încadrării în muncă, asigurării cheltuielilor pentru locuire în noul domiciliu sau noua reședință, și/sau pentru reîntregirea familiei, după caz.

3. Prima de încadrare și prima de instalare, prevăzute la art. 74 și 75 din Legea 76/2002 , denumite prime de mobilitate, nu se cumulează.

Detalii
[ link extern ]

ilmc a scris:

Buna seara.
Va rog frumos, sa ma sfatuiti cum sa procedez :
Daca cei de la AJOFM i-mi # pun # in fata Art. 751. – (1) Prima de incadrare si prima de instalare, prevazute la art. 74 si 75, denumite in continuare prime de mobilitate, nu se cumuleaza.....................................................................................................................................................
(4) Nu beneficiaza de primele de mobilitate:
e) absolventii licentiati ai facultatilor de medicina, medicina dentara si farmacie care, la data solicitarii dreptului, au promovat concursul national de rezidentiat pe locuri sau pe posturi in conditiile legii;

Daca beneficiez totusi de acest drept - de 12000 lei, carei institutii ma adresez; AJOFM SAU SPITALUL CARE MA ANGAJAT DE LA 01.01.2021.

Cu mult respect
OANA

Buna ziua, 18.012020
Doresc sa stiu daca conform LEGISLATIEI in vigoare la 18.01.201 pot primi prima de instalare ?

Am fost la AJOFM -ul din judetul in care am fost somer indemnizat si mi-au raspuns clar si concis ca NU pot PRIMI nici un fel de prima de instalare ( de mobilitate ) intrucat am promovat examenul de REZIDENTIAT in nov 2020.

Da, am promovat examenul, dar eu am fost somer si apoi am fost angajata.

Va relatez pe scurt situatia in care m- am aflat in ultimii doi ani ;
*Am terminat facultatea de MEDICINA promotia iunie 2018.
*AM promovat examenul de licenta sustinut in septembrie 2018.
*NU am promovat examenul de REZIDENTIAT sustinut in noiembrie 2018.
*De la 03 ianuarie 2019 - pana la 03 ianuarie 2020 ( 12 luni ) am fost angajata cu contract de munca pe perioada deterninata ca medic cu competente limitate.
*NU am promovat examenul de REZIDENTIAT sustinut in decembrie 2019.
*In perioada 04.01.2020 - 15.03.2020 nu am fost angajata ( nu am obtinut venituri ).
*In perioada 16.06.2020 - 31.12.2020 am fost somer indemnizat cu suma de 350 lei/ luna in localitatea mea de domiciliu.
*In noiembrie 2020 AM luat REZIDENTIATUL pe post definitiv la un spital la 350 km distanta fata de localitatea mea de domiciliu .
Contractul de munca ca medic rezident pe post definitiv LA SPITAL a fost incheiat incepand cu data de 01.01.2021.
CU CONSIDERATIE OANA
Nu beneficiază de primele de mobilitate absolvenții licențiați ai facultăților de medicină, medicină dentară și farmacie care, la data solicitării dreptului, au promovat concursul național de rezidențiat pe locuri sau pe posturi în condițiile legii.