Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sant obligat sa duc negatie la somaj cand merg la viza ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sant obligat sa duc negatie la somaj cand merg la viza ?

In loc. Sf.Gheorghe la AJFOM cand merg la viza , d,na de la vize imi cer 2 negati de la 2 firme din care sa reiasa ca am cautat de munca. asta trebuie repetata in fiecare luna atunci cand merg la vize.situatia asta este doar in orasul sf. ghe. in alte orase nu se cere asa ceva. Este legal sa ceara negati in fiecare luna ? Daca da ,in baza carei legi se cere ,doar intr-un oras din Romania negati , si in altele nu se cere ?
Aceasta intrebare o adresati doamnei respective,in ceea ce priveste acordarea indemnizatieie de somaj, cadrul legal este Lege nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă
Multumesc pentru raspuns, si vreau sa va mai adresez o intrebare.
Au drepul sa nu puna viza daca nu am acele 2 negati .? multumesc frumos si Sarbatori fericite cu sanatate.

OBLIGAŢII – persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de cate ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrării în muncă (viza);
b) să comunice în termen de 3 zile agenţiei pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate orice modificare a condiţiilor care au condus la acordarea drepturilor;ca de ex. incadrarea în muncă, emiterea certificatului de înmatriculare sau a autorizaţiei de funcţionare pentru a desfăşura activităţi autorizate, realizarea unor venituri lunare mai mari decât indicatorul social de referinţă, satisfacerea
obligaţiilor militare, plecarea din ţară, concediul de maternitate sau de îngrijire a copilului, pensionarea, alte situaţii;
c) să participe la serviciile pentru stimularea ocupării şi de formare profesională oferite de agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate;
d) să caute activ un loc de muncă.

ÎNCETAREA
Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data cand realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorul social de referinţă, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfăşura activităţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare ;
d) la data refuzului nejustificat de a se încadra conform pregătirii sau nivelului studiilor într-un loc de muncă situat la o distanţă de cel mult 50 km de localitatea de domiciliu;
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupării şi de formare profesională sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;
f) dacă perioada de pensionare pentru invaliditate depăşeşte 12 luni;
g) la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare pentru limită de vârstă, de la data solicitării pensiei anticipate sau la data când pensia de invaliditate devine nerevizuibilă;
h) la data plecării în străinătate a beneficiarului pentru o perioadă mai mare de 3 luni;
i) la data începerii executarii unei pedepse privative de libertate pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
j) în cazul decesului beneficiarului;
k) la expirarea termenelor prevăzute pentru depunerea cererii de reluare in plata a indemnizatiei de somaj suspendate.

Prin refuz nejustificat, se intelege situatia in care beneficiarul indemnizatiei de somaj nu accepta solutiile legate de incadrarea in munca sau, dupa caz, calificarea ori recalificarea sa, oferite pe baza consilierii sau medierii.