Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vaccinarea anti-COVID-19 a avocatilor din procesele ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vaccinarea anti-COVID-19 a avocatilor din procesele penale ar ...

Vaccinarea anti-COVID-19 a avocatilor din procesele penale ar fi sau nu justificata in conditii egale cu vaccinarea procurorilor?

Vad ca si Uniunea Naţională a Barourilor din România a facut o solicitare la Ministerul Sănătății pentru vaccinarea avocatilor insa răspunsul a fost considerat nesatisfăcător si se va reveni.

[ link extern ]

Avocatii au contact cu lume in aceleasi conditii ca si polițiștii si procurorii si daca acestia sunt vaccinați cu prioritate este discriminator sa fie doar ei vaccinați prioritar.
Insa, pe de alta parte, varstinicii ar trebui sa aiba si ei prioritate pentru ca la ei exista un risc de deces mult mai ridicat.Din acest motiv nu am încercat sa fac si eu demersuri pentru ca România nu prea are doze de vaccin sau are prea puține.

Pe.de alta parte, in sălile.de judecata sunt situatii in care se afla si 50 sau 100 de.persoane pentru același proces si exista risc ridicat de infectare.
Nu ma refer la 50 sau 100 de.persoane cu cazuri diferite ci cu același caz ceea ce presupune prezenta tuturor in sala in acelasi timp.
Daca privim lucrurile din aceasta prisma ar fi mai mult decat necesar sa fie vaccinați prioritar si avocatii mai ales ca fara ei nu se poate face justitia in procesele penale.
Deci, nu se poate face justitia numai cu judecatori si procurori fara avocati pentru ca aceasta nu ar mai fi justitie.

Nu ar fi just sa fie vaccinați prioritar si avocatii precum procurorii?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stimati colegi avocati o sa aveti posibilitatea sa va vaccinati in curand.

,,UNBR. Info#12: Profesia de avocat a fost inclusă printre domeniile cheie de activitate vizate în a doua etapă de vaccinare"

[ link extern ] /

Este just ca avocatii sa fie inclusi precum procurorii si judecatorii la vaccinare.
Fara avocati nu poate exista justitie sau aceasta nu poate fi facuta in conditiile legi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pentru avocati nu exista căsuța de bifat pe platforma care oricum nu prea funcționează.
Exista doar pentru judecători și procurori desi legea recunoaște drepturi egale și la avocati.
Nu au modificat platforma si avocatii cu toată legea nu beneficiază de nimic de fapt.
Tipic romanesc.
Legiuitorul în ,,înțelepciunea" sa nu a trecut direct avocatii în lege de la inceput și acum legea este inutila.
Trebuie modificata platforma.
Când se modifica poate ma anunțața și pe mine cineva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat