avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Necesit consultanta act apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Necesit consultanta act apartament

Va salut, necesit consultanta dumneavoastra.
Locuiesc intr-un apartament de 20 de ani.
Propietarii apartamentului sunt bunicii mei.
Bunicul m-a contactat ca sa mi-l treaca pe numele meu.

Nu sunt in relatii bune cu ei nici cu tatal meu.
Bunicul poate fi influentat de tatal meu si prevad posibile probleme pe viitor.

Ce contract i-mi recomandati ? Doresc un contract care sa nu poata fi atacat nici de tatal meu nici de bunici.

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2021
Doru.I, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns, i-mi puteti spune in cat timp devin propietarul de drept al imobilului ?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
e o problema cu vanzarea daca nu veti putea dovedi la o adica ca ati platit pretul. Plus ca daca depaseste 50 mii lei , plata se face prin banca. Asta e o problema mai mica, puteti stabili plata in cateva rate sau stabili un pret mai mic.
proprietar deveniti de la data semnarii.

( " imi" se scrie fara cratima)
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator


gi-jane2 a scris:

e o problema cu vanzarea daca nu veti putea dovedi la o adica ca ati platit pretul. Plus ca daca depaseste 50 mii lei , plata se face prin banca. Asta e o problema mai mica, puteti stabili plata in cateva rate sau stabili un pret mai mic.
proprietar deveniti de la data semnarii.

( " imi" se scrie fara cratima)


Multumesc pentru raspuns.
Conteaza daca pretul este mai mic de 50 de mii lei pentru imobil ? Care este suma minima admisa legal ?
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
O condiție de valabilitate a vânzării este ca pretul să fie sincer (adică stabilit cu intenția de a fi platit) si serios (adică să fie proporțional cu valoarea bunului)
Legal, nu există vreo lege care să impună un minim.
Dar o vânzare între bunic și nepot pe un apartament la prețul de 10.000 euro, de exemplu, numai vânzare nu e.
Miroase a donație deghizată de la o poștă.
Uitati-va pe OLX cu cât se vand apartamentele din zona și vedeți cam la ce pret trebuie să îl cumpărați. Sau contactați un expert evaluator care să vă întocmească un raport de evaluare.
Acum....cu certitudine un apartament cu minimum 2 camere valorează mai mult de 50.000 lei.
Iar asta înseamnă că vă trebui să achitați prețul prin virament, iar la notar să prezentati documentul bancar de plată a prețului.
Asta daca vreti vânzare...

Alte discuții în legătură

Cont bancar vanzare cumparare leonardy44 leonardy44 Buna ziua! la cumpararea unui bun ,care este valoarea admisa pentru ca virarea banilor sa nu se mai faca prin cont bancar? Multumesc! (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare fictiv Wanna2211 Wanna2211 Buna seara. Se da următoarea speta. Bunica a avut grija de o sora care i-a făcut contract de vanzare-cumparare cu clauza de întreținere pentru un ... (vezi toată discuția)