Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... achizitie apartament cu acces teren
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

achizitie apartament cu acces teren

Buna ziua.
Am nevoie de sfatul dumneavoastra in privinta achizitiei unui apartament.
Concret, este un apartament la curte dar care ofera access si nu drept de proprietate asupra pamantului.
Citand cartea funciara regasesc urmatoarele "compus din doua camere impreuna cu cota indiviza din suprafata de folosita comuna a impbilului si teren aferent 147 m patrati cota indiviza in proprietate CFNC 5550".
Intrebarea mea, este ce va contine exact CVC? Apartamentul cat si drept de proprietate asupra pamanului sau apartamentul si drept de acces pe suprafata respectiva de pamant? Daca este doar acces, cum se diferentiaza exact, in acest caz, draptul de acces vs de proprietate respectiv ce se poate intampla cu acest drept de acces in cele mai sumbre scenarii?
Multumesc
remus_agigea, utilizator