Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diferență intre contractul de muncă și Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diferență intre contractul de muncă și Revisal

Un angajat semneaza un contract de munca pe un salariu brut de 4300(are contractul cu nr.de inregistrare stampila aplicata pe acesta,semnatura partilor),angajatul incearca sa acceseze un credit la o banca si cere revisalul de la angajator,acesta îi transmite revisalul in care este trecut salariul minim pe economie.Acum angajatorul transmite angajatului un act aditional la contract prin care cere angajatului sa semneze precum se mareste salariul(salariul minim) nu salariul pe care il are trecut in contract angajatul.Angajatul nu vrea sa semneze stiind ca are un salariu de 4300 si nu pe cel minim,urmeaza presiuni din partea angajatorului.Cum trebuie sa procedeze angajatul,ce cai legale trebuie sa urmeze vazand ca a fost pacalit.Pe tot timpul activitatii angajatul a primit un salariu net de 2500 net ,plus bonuri de masa,totul fiscalizat,nu la negru.
Poate sesiza ITM-ul sau sa promoveze o actiune in instanta.