avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... firma cod caen secundar 7112 .
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

firma cod caen secundar 7112 .

Bună ziua... Am o firma care are cod caen 7112 secundar activitate desfășurată în afara sediului social.. cod caen principal al firmei este 4741...ar trebuii ca toți salariații cu cim sa aibă salariul min 3000 lei obligatoriu?.... Sau salariul minim pe economie?.... Se aplica facilitățile în domeniul construcțiilor în cazul societății?.... Dacă are cod caen principal 4741?....nu prea înțeleg.... Cum e corect?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:38, 20 Ianuarie 2021
Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, stabilit la suma de 3.000 lei lunar este aplicabil tuturor salariaților angajatorilor care desfășoară activități în domeniile de activitate mentionate in lege.
Mulțumesc... Sa înțeleg ca e și cazul firmei descrise care are activități secundare în domeniul construcțiilor...
Legea nu face distinctie intre codul CAEN principal si cel secundar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu constructii me.elena me.elena Buna seara , Am o intrebare legata de sectorul constructiilor :angajatorul cu cod CAEN 7112- fara activitate in domeniul constructiilor ( birou de ... (vezi toată discuția)
Caen autorizat care intra in sfera oug 114/2019 ionela11 ionela11 Buna ziua, Daca am o firma care are autorizat sa desfasoara activitati cod caen 7112 (care intra in aplicabilitatea oug 114/2019)..pe langa activitatea ... (vezi toată discuția)
Oug 114/2018 salariu minim brut de 3000 lei asomesan asomesan Conform OUG 114, societatile care au codul CAEN prevazut la ar.66 , dar care realizeaza CA mai mica de 80% din activitatea de constructii ( adica 70% ) este ... (vezi toată discuția)