Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Instalare sistem supraveghere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Instalare sistem supraveghere

Bună, aș vrea să instalez câteva camere de supraveghere în incita curții și în preajma casei. Precizez că în momentul de față sunt plecat din țară la muncă, sunt căsătorit și am o fiică minoră, lucrurile se îndreaptă spre un divorț. Având în vedere că am aceleași drepturi asupra casei, garajelor, anexelor, etc, pot întâmpina probleme dacă vreau să instalez printr-o firmă autorizată un sistem de supraveghere?!(Soția poate să refuze acest lucru, având în vedere că vor fi amplasate doar în exterior?, este vreo lege în vigoare referitor la acest lucru?!
Miron A, utilizator
da, poate, ca ea sta acolo.
Mai mult decât atât la exterior ar trebui să nu surprindă imagini din domeniul public ci să fie orientata cumva către intrarea in proprietate.Nu stiu cu ce va ajuta,vreti sa vs monitorizati sotia?
Raspunsul depinde de intreaga situatie de fapt si, in principal, de motivele pentru care doriti sa instalati un sistem de monitorizare.
Nu dar asta reise, nu vreau să îmi monitorizez soția. Vroiam să știu ce se întâmplă acasă, în situațile când ea refuză să comunicăm despre situația administrativă a lucrurilor pe care le avem(plus că e un dute-vino, nu la modul de infidelitate, ci din perspectiva că vine destul de multă lume..).

gi-jane2, moderator