Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sistem Supraveghere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sistem Supraveghere

Lucrez la o uzina din Dr. Tr. Severin si conducerea a hotarat sa punem un sistem de supraveghere video pentru uz intern. Si la asta ma refer pentru a putea supraveghea angajatii nu pentru a oferi "paza" impotriva eventualelor intrari prin efractie. Nu am avut cazuri de intrari prin efractie sau furturi de catre persoane din exterior asa ca sistemul de supraveghere nu ar implica in nici un fel alte persoane decat cele angajate.
Avand in vedere ca instalam sistemul de supraveghere doar pentru a monitoriza activitatea interna este nevoie de autorizari sau alte acte legale pentru instalarea lui ? (camerele de luat vederi vor fi instalate si in curtea unitatii)
Daca da: despre ce acte este vorba si unde trebuie sa ma adresez pentru obtinerea lor.

Va multumesc!
Da. Este nevoie de autorizare, firma care instaleaza sistemul video de supraveghere va intocmi un plan de amplasare si montare a camerelor video . Cu acest plan si proces verbal de functionare a echipamentului se depune la politia locala o adresa pentru solicitarea autorizarii sistemului video de supraveghere .