Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca angajatorul acorda facilitatea de 1500 pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca angajatorul acorda facilitatea de 1500 pentru educatie timpurie, ...

Daca angajatorul acorda facilitatea de 1500 pentru educatie timpurie, angajatul are de platit taxe?
Contribuabilii care efectuează cheltuieli cu educația timpurie scad din impozitul pe profit datorat cheltuielile cu educația timpurie, dar nu mai mult de 1.500 lei/lună pentru fiecare copil. În cazul în care suma depășește impozitul pe profit datorat, diferența va fi scăzută, în ordine, din impozitul pe salarii reținut de contribuabil pentru angajați, din taxa pe valoarea adăugată datorată sau din accizele datorate.