avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara dacă eu căsătorit cu 2 copii minori ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara dacă eu căsătorit cu 2 copii minori donez toate ...

Bună seara dacă eu căsătorit cu 2 copii minori donez toate bunurile mele soției dar rămânem în continuare cununați pot cei de la recuperare datori sa mi faca ceva? Nu am nimic pe numele meu Doar ca am împrumutat niste bani di străinătate și din cauza pandemie nu mai am de muncă.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:21, 22 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pai ce donati daca nu aveti nimic pe numele dvs ?
daca aveti bunuri si vreti sa le donati, daca sunt comune cu sotia, trebuie facut intai partajul si apoi sa donati, asta costa si pe langa faptul ca revocarea donatiei poate fi ceruta de creditori, se poate sa fiti trimis in strada ( in cazul unui divort)si fara bunuri si dator.
Îmi cer scuze am donat tot ce am avut casa ,masina

gi-jane2 a scris:

pai ce donati daca nu aveti nimic pe numele dvs ?
daca aveti bunuri si vreti sa le donati, daca sunt comune cu sotia, trebuie facut intai partajul si apoi sa donati, asta costa si pe langa faptul ca revocarea donatiei poate fi ceruta de creditori, se poate sa fiti trimis in strada ( in cazul unui divort)si fara bunuri si dator.

Am donat casa si mașină
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2021
Stafiuta_27, utilizator
si atunci, ce intrebati de fapt ?
Întrebarea este asta Daca pot sa mi revoce Creditori donația? Sa mi ia casa sau ce se poate intampla Creditul a fost făcut într-o tara care nu este în Comunitate Europeana dar este in SEconomic European

gi-jane2 a scris:

si atunci, ce intrebati de fapt ?

despre ce suma este vorba ?
probabil ca nu o sa se intample nimic, daca nu renteaza pt ei sa va urmareasca in alta tara.

Alte discuții în legătură

Buna ziua daca sunt urmarit pe bunuri in ro si nu am nimic pe ... Gradmariana_92 Gradmariana_92 Buna ziua daca sunt urmarit pe bunuri in ro si nu am nimic pe numele meu creditorii au titlu executoriu.dar am aici in germania masina pe numele meu.ei pot sa ... (vezi toată discuția)
In caz de divort simona_iuliana simona_iuliana dupa cununia civila ,daca tatal meu imi face act de vanzare cumparare sau donatie pe masina (care este a mea,dar pe numele tatalui ,pt ca am dat o masina la ... (vezi toată discuția)
Act de propietate @€£ @€£ Buna ziua.Acum 2 ani sotul meu a cumparat pe numele lui un teren(la acel moment nu eram casatoriti legal)Daca peste ani se intampla sa divortam eu am drept la ... (vezi toată discuția)