Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua!In data de 16 septembrie 2009 sotul meu a parasit domiciliu iar in 5 octombrie a depus cererea de divort,pe motiv ca in ultimul timp nu me-am mai inteles.Nu am stiut ce s-a intamplat pana pe data de 28 decembrie cand m-am trezit la usa cu sotul celei cu care a plecat sotul meu.Inainte de acest episod am consultat un avocar care m-a sfatuit sa fac cerere reconventionala dar nu stiam ca el a plecat cu o femeie.Inca nu am depus reconventionala.Credeti ca ar trebui trecut si acest aspect in cerere,inca nu am apucat sa vb cu avocata mea despre acest lucru.Acum eu am martori ca ei sunt impreuna de aproape un an si planuiau sa plece fara sa tina cont ca avem o fetita de 9 ani.As vrea sa spun ca nu am avut probleme in casnicie,intotdeauna ne-am inteles.
Nu cred ca are vreo importanta aceasta cerere reconventionala , prin care dvs solicitati desfacerea casatoriei din vina sotului ... cel mai bine ar fi sa se solicite desfacerea casatoriei cu acordul sotilor daca continuarea acesteia nu mai este posibila.
Cererea reconventionala prin care solicitati divortul din culpa exclusiva a sotului, dovedita, va conduce la recuperarea integrala a cheltuielilor de judecata (onorariu avocat, taxe timbru).
Succes! ;)
Va multumesc pt raspunsuri! Ce se intampla daca sotul nu se prezinta la proces?El este reclamantul si a zis ca nu se prezinta ,va veni doar avocatul.
In aceasta ultima situatie invocata de dvs(lipsa sotului de la judecata).in cazul in care introduceti cerere reconventionala,se va admite cererea dvs(actiunea reconventionala). si va fi respinsa actiunea principala(cea introdusa de sot)ca nesustinuta(ca si in situatia in care nu depuneti cerere reconventionala).
Ma raliez intrutotul celor sustinute anterior de distinsa d-na avocat("cora 2006")
Radu Gabrian, Mediator
Daca nu se prezinta sotul reclamant in procesul de divort, personal si acesta nu se afla in niciunul din cazurile prevazute de art. 614 C.pr.civ. si nici nu aduce dovada imposibilitatii de a se fi prezentat in fata instantei datorita unei incapacitati fizice (boala, de ex.) atunci actiunea principala se va respinge ca nesustinuta. Daca nu doriti sa divortati, la momentul in care se invoca aceasta exceptie, puteti renunta la judecarea cererii reconventionale, daca ati facut-o deja, si astfel procesul de divort inceteaza a mai fi solutionat. ;)