Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament (drept uzufruct)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament (drept uzufruct)

Buna ziua,
am si eu urmatoarea problema:
Am cumparat un apartament, fostul proprietar rezervandu-si dreptul de uzufruct viager. Eu, ca si proprietar, pot sa vand acest apartament, eventual in conditiile in care viitorul cumparator va respecta acest uzufruct?
Multumesc!
cristina_o, utilizator
da. tu ca proprietar al nudei proprietati poti vinde imobilul cu cu conditia ca cumparatorul sa ia la cunostiinta ca respecta dreptul de uzufruct al acelei persoane.