avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care este dreptul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care este dreptul meu

Buna ziua, as dori sa stiu si eu ce drepturi detin (in ce procentaj)asupra unui apartament cumparat prin contract de vanzare -cumparare impreuna cu mama mea. Nu cunosc termenii juridici de aceea am sa va redau exact ceea ce scrie in contract: "Apartamentul se vinde liber de sarcini.........subscrisa Vanzatoare garantandu-le pe Cumparatoare de raspunderea oricaror evictiuni si consmit la inscrierea in CF. a dreptului de NUDA PROPRIETATE asupra apartamentului,pe numele si in favoarea Cumparatoarei X( fiind specificat numele meu), iar a dreptului de UZUFRUCT VIAGER pe numele si in favoarea Cumparatoarei Y(fiind specificat numele mamei mele).Subsemnatele Cumparatoare.......solicitam inscrierea in CF. dreptului de NUDA PROPRIETATE, pe numele si in favoarea cumparatoarei X(adica a mea)ca BUN PROPRIU fiind Necasatorita si a dreptului de UZUFRUCT VIAGER pe numele si in favoarea lui Y(mama)casatorita cu Z(fiind specificat numele tatalui meu)".
Precizez ca la Notar am fost prezente doar eu si mama. Contractul este semnat de mine dar si de mama.
Intrebarea mea este: cat din acest apartament imi revine mie in cazul in care vreau sa vand sau sa cedez dreptul de proprietate in favoarea unei sume de bani? va multumesc de atentie.
conform contractului de vanzare-cumparare dvs aveti nuda proprietate a locuintei, adica sunteti proprietar insa nu va bucurati de toate prerogativele dreptului de proprietate pentru ca mama dvs detine dreptul de uzufruct viager. asta inseamna ca, mama dvs ca uzufructuar are dreptul sa foloseasca bunul si sa-i culeaga fructele (prin fructe intelegand de exemplu eventuale chirii, daca ati inchiria imobilul) pe intreaga durata a vietii sale, iar dvs ca nud proprietar aveti numai dreptul de a dispune asupra bunului (adica de a-l vinde de exemplu). Chiar si cand il vindeti, dvs vindeti numai nuda proprietate, noul proprietar ffind obligat sa respecte dreptul de uzufruct viager al mamei dvs daca ea nu ar dori de exemplu sa il vanda.
in concluzie nu se pune problema de parti sau cote parti, imobilul nu este dobandit in indiviziune, ci dvs aveti numai nuda proprietate iar mama dvs uzufructul viager. atributul dispozitiei ii revine intotdeauna numai proprietarului, adica dvs.
sper ca v-am lamurit :)
cu stima,
av. J. Watkins
Dvs. puteti vinde apartamentul (nuda proprietate), fara acordul uzufructuarei (mama dvs.), insa cu aceeasi obligatie pe care noul cumparator va trebui sa o respecte, respectiv uzufructul viager instituit in favoarea mamei dvs.
Pretul nudei proprietati ar putea fi, probabil, jumatate sau chiar mai putin din valoarea de circulatie a imobilului.

Av. Cermak Iuliana
watkins a scris:

conform contractului de vanzare-cumparare dvs aveti nuda proprietate a locuintei, adica sunteti proprietar insa nu va bucurati de toate prerogativele dreptului de proprietate pentru ca mama dvs detine dreptul de uzufruct viager. asta inseamna ca, mama dvs ca uzufructuar are dreptul sa foloseasca bunul si sa-i culeaga fructele (prin fructe intelegand de exemplu eventuale chirii, daca ati inchiria imobilul) pe intreaga durata a vietii sale, iar dvs ca nud proprietar aveti numai dreptul de a dispune asupra bunului (adica de a-l vinde de exemplu). Chiar si cand il vindeti, dvs vindeti numai nuda proprietate, noul proprietar ffind obligat sa respecte dreptul de uzufruct viager al mamei dvs daca ea nu ar dori de exemplu sa il vanda.
in concluzie nu se pune problema de parti sau cote parti, imobilul nu este dobandit in indiviziune, ci dvs aveti numai nuda proprietate iar mama dvs uzufructul viager. atributul dispozitiei ii revine intotdeauna numai proprietarului, adica dvs.
sper ca v-am lamurit :)
cu stima,
av. J. Watkins

"Atribultul dispozitiei revine numai proprietarului, adik mie"va rog sa vb mai explicit, pe limba omului de rand....in rest multumesc de raspuns, a fost exact la obiect
atributul dispozitiei inseamna de exemplu, pentru ceea ce va intereseaza pe dumneavoastra, posibilitatea de a instraina respectivul apartament (schimb, vanzare-cumparare, etc.).

Cu stima,

Julia Watkins
Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme uzufruct mihaelamoldovan mihaelamoldovan Buna ziua.Am cumparat casa de la fratele meu,cu contract de vanzare-cumparare dar am luat-o pe mama ,care locuia in casa, cu uzufruct viager.Acum mama vrea sa ... (vezi toată discuția)
Cumparare donatie cristina09_aaa cristina09_aaa acum 8 ani am cumparat un apartament cu 2 camere care era obiectul unei donatii.Ca sa fiu mai explicita ,o doamna ,a donat apartamentul in cauza unei ... (vezi toată discuția)
Act vanz-cump. unde mama sa fie nud proprietar, iar eu sa fiu uzufructuar viager marian00 marian00 Mama doreste sa-mi cumpere un apartament, dar vrea sa se asigure ca nu cumva sa il vand fara acordul ei. Nelamurirea este daca poate sa cumpere apartamentul de ... (vezi toată discuția)