Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme uzufruct

Buna ziua.Am cumparat casa de la fratele meu,cu contract de vanzare-cumparare dar am luat-o pe mama ,care locuia in casa, cu uzufruct viager.Acum mama vrea sa ne dea afara din casa . Casa e intabulata pe numele meu si al sotului. Poate face asa ceva? Fratele meu nu e implicat.
multumesc.
Bună ziua! Nuda proprietate dobândită prin contractul încheiat, nu conferă (pe toată durata fiinţării dreptului de uzufruct constituit în favoarea uzufructuarului) un drept locativ propriu cu privire la imobilul în discuţie, pe care să-l puteți opune cu succes uzufructuarei.
Nudul proprietar nu are drept de folosință pe durata vieții uzufructuarului. Are doar dreptul de dispoziție, adică de a vinde proprietatea dar nu de a o folosi.
Astfel, trebuie să justificați un drept locativ propriu, pentru a putea opune cererea de evacuare a uzufructuarului.

Avocat Popescu Radu Cătălin, Avocat
Ioi! Imi cer scuze dar nu inteleg nimic.Eu nu vrea sa o dau afara pe mama, ea este cea care face afirmatii de acest gen.Va rog daca puteti sa imi explicati mai pe intelesul umilei mele minti! va multumesc!
Noi i-am facut un apartament separat,cu tot necesarul.
Buna ziua,
Nuda proprietate va fi mentinuta, ea fost stabilita pe cale conventionala.

Dumneavoastra, insa, trebuie sa respectati dreptul de uzufruct viager, instituit in favoarea mamei dumneavoastra.

Dreptul de posesia si folosinta apartine mamei dumneavoastra, din expunerea dumneavoastra.

Intr-adevar, aceasta se poate adresa instantei de judecata, in vederea evacuarii dumneavoastra.

Proprietatea redevine deplina la momentul incetarii dreptului de uzufruct viager, la decesul mamei dumneavoastra.

mihaelamoldovan a scris:

Ioi! Imi cer scuze dar nu inteleg nimic.Eu nu vrea sa o dau afara pe mama, ea este cea care face afirmatii de acest gen.Va rog daca puteti sa imi explicati mai pe intelesul umilei mele minti! va multumesc!

Adică da, va poate da afara din casa.
Atât timp cât mama este uzufructuarul, are drept de folosință exclusivă a imobilului.