Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat concediu de maternitate mai primesc daca copilul a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat concediu de maternitate mai primesc daca copilul a decedat la cateva zile dupa nastere?

Buna ziua. Pe data de 4 ianuarie am intrat in concediu prenatal, in conditii normale. Pe data de 17 ianuarie insa, am nascut prematur, copil viu, 1500g cu multe probleme de dezvoltare,la 32 de saptamani. Pe data de 21 ianuarie copilul a decedat iar eu am fost externata.
As dori sa stiu cate zile mi se pot acorda de concediu medical, la ce tip de concediu am dreptul.
Multumesc.
ana-cer, moderator
Buna ziua,
Art. 39 din Normele de aplicare a OUG 158/2005
ART. 39
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie pe o
perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de
indemnizaţie de maternitate. Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă
de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de
63 de zile după naştere. Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa
între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei
beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie
să fie de 42 de zile calendaristice.
(2) De drepturile prevăzute la alin. (1) beneficiază şi femeile care nu se
mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situaţiile prevăzute la
art. 1 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată
cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi
completările ulterioare, dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii
calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs
din motive imputabile persoanei în cauză se dovedeşte cu acte oficiale
eliberate de angajatori sau de asimilaţii acestora, iar indemnizaţia se achită
din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către
casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratei are
încheiată convenţie.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2), baza de calcul al indemnizaţiei de
maternitate se constituie din media veniturilor lunare asigurate, din ultimele
6 luni anterioare datei pierderii calităţii de asigurat, cu respectarea
prevederilor art. 10 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005,
aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările
şi completările ulterioare.
(4) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu
pentru sarcină, după luna a 6-a de sarcină, astfel încât durata minimă
obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(5) În situaţia copilului născut mort sau în situaţia în care acesta moare
în perioada concediului de lăuzie, indemnizaţia de maternitate se acordă pe
toată durata acestui concediu.

[ link extern ]

Condoleante!
In speta, veti beneficia numai de concediu de maternitate (maxim 126 de zile )
Mulțumesc pentru răspuns.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Art. 39 din Normele de aplicare a OUG 158/2005
ART. 39
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie pe o
perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de
indemnizaţie de maternitate. Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă
de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de
63 de zile după naştere. Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa
între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei
beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie
să fie de 42 de zile calendaristice.
(2) De drepturile prevăzute la alin. (1) beneficiază şi femeile care nu se
mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situaţiile prevăzute la
art. 1 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată
cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi
completările ulterioare, dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii
calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs
din motive imputabile persoanei în cauză se dovedeşte cu acte oficiale
eliberate de angajatori sau de asimilaţii acestora, iar indemnizaţia se achită
din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către
casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratei are
încheiată convenţie.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2), baza de calcul al indemnizaţiei de
maternitate se constituie din media veniturilor lunare asigurate, din ultimele
6 luni anterioare datei pierderii calităţii de asigurat, cu respectarea
prevederilor art. 10 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005,
aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările
şi completările ulterioare.
(4) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu
pentru sarcină, după luna a 6-a de sarcină, astfel încât durata minimă
obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(5) În situaţia copilului născut mort sau în situaţia în care acesta moare
în perioada concediului de lăuzie, indemnizaţia de maternitate se acordă pe
toată durata acestui concediu.

[ link extern ]

Condoleante!

Mulțumesc pentru răspuns.

Cornel Vasile a scris:

In speta, veti beneficia numai de concediu de maternitate (maxim 126 de zile )