Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... După operația pe cord deschis pensia pe caz de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

După operația pe cord deschis pensia pe caz de boală nu mi ...

După operația pe cord deschis pensia pe caz de boală nu mi s-a luat în considerare , mi s-a comunicat că este veche asimilată, intrebare: este corect? Multumesc anticipat.
Pensia de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Legea 263/2010
Art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;