avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... După operația pe cord deschis pensia pe caz de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

După operația pe cord deschis pensia pe caz de boală nu mi ...

După operația pe cord deschis pensia pe caz de boală nu mi s-a luat în considerare , mi s-a comunicat că este veche asimilată, intrebare: este corect? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:51, 26 Ianuarie 2021
Pensia de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Legea 263/2010
Art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime ani de munca la pensie mitrache_v mitrache_v Buna ziua! Am urmatoarea situatie. Am fost pensionat pe caz de boala (ciroza) timp de 7 ani. Doresc sa stiu daca la calculul vechimii in munca se vor calcula ... (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate - stagiu? Kitte Kitte Buna ziua Perioada petrecuta in pensie pe caz de boala este considerata vechime in munca in momentul in care persoana implineste varsta de pensionare ... (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate ca vechime OROSZ ANDREI OROSZ ANDREI pensia de invaliditate se socoteste ca vechime la pesia pentru limita de varsta? (vezi toată discuția)