Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, au fost publicate normele de aplicare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, au fost publicate normele de aplicare pentru Legea ...

Buna ziua, au fost publicate normele de aplicare pentru Legea 296/2020 ? Daca da, unde anume pot fi consultate ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Legea nr. 296 din 18 decembrie 2020 pentru modificarea și completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal nu necesita Norme de aplicare.
Va multumesc pentru opinie. Mi se cer norme de aplicare emise, care ar fi argumentul(le) pentru care nu e(sunt)necesar(e) ?
Argument ; In cuprinsul legii nu se mentioneaza emiterea de Norme de aplicare....in schimb, legea mentioneaza :

art. V
(1) Ordinele președintelui A.N.A.F., prevăzute la art. 85 alin. (4^8), la art. 96 alin. (4) și la art. 183 alin. (3) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu modificările și completările aduse prin prezenta lege, se emit în termen de 60 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a prezentei legi.

(2) Ordinele prevăzute la art. 121 alin. (2), art. 151 alin. (24) și art. 174 alin. (24) se emit în termen de 60 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial al României a legii anuale a bugetului de stat prin care stabilește acordarea bonificațiilor.

(3) Ordinul președintelui A.N.A.F., prevăzut la art. 42^3 alin. (6) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, se aprobă în termen de 120 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a prezentei legi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc