avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pedeapsa pentru alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pedeapsa pentru alcoolemie

Am sanse sa primesc renuntare amanare aplicare ped, sau amenda penala ptr alcoolemie peste 1 la mie ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Lisa Lisa , utilizator 18:13, 26 Ianuarie 2021
Renunțarea e o institutie, amânarea e alta instituție.
Exclusa renunțarea pentru asemenea alcoolemie.
Amânarea aplicării pedepsei poate fi dispusă, dar nu pentru amenda. Amenda se da cu executare, de regula.
Multumesc din suflet. Deci nici o sansa de amenda penala si renuntare la aplicare ped.

Duca Oana a scris:

Renunțarea e o institutie, amânarea e alta instituție.
Exclusa renunțarea pentru asemenea alcoolemie.
Amânarea aplicării pedepsei poate fi dispusă, dar nu pentru amenda. Amenda se da cu executare, de regula.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel in vederea obținerii renunțării aplicării pedepsei. ... Casg Casg Apel on vederea obținerii renunțării aplicării pedepsei. Buna seara, am o întrebare, am primit o amânare a aplicării pedepsei, deci permisul putea fi ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie C_Isaincu C_Isaincu Buna ziua . Am fost azi la politie. Rezultate probe alcolemie prima 1,25 a doua 1,05 .Am recunoscut tot, inclusiv regrete ,declaratii tot Nu erau ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie la volan Cosmin29091987 Cosmin29091987 Buna ziua .in data de 12.03.2019 am fost oprit de catre un echipaj de la ordine publica si am suflat in fiola rezultand o alcoolemie de 0.78 in aerul expirat ... (vezi toată discuția)