Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pedeapsa pentru alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pedeapsa pentru alcoolemie

Am sanse sa primesc renuntare amanare aplicare ped, sau amenda penala ptr alcoolemie peste 1 la mie ? Multumesc
Renunțarea e o institutie, amânarea e alta instituție.
Exclusa renunțarea pentru asemenea alcoolemie.
Amânarea aplicării pedepsei poate fi dispusă, dar nu pentru amenda. Amenda se da cu executare, de regula.
Multumesc din suflet. Deci nici o sansa de amenda penala si renuntare la aplicare ped.

Duca Oana a scris:

Renunțarea e o institutie, amânarea e alta instituție.
Exclusa renunțarea pentru asemenea alcoolemie.
Amânarea aplicării pedepsei poate fi dispusă, dar nu pentru amenda. Amenda se da cu executare, de regula.