Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Doresc un raspuns avizat si argumentat. Am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Doresc un raspuns avizat si argumentat. Am dreptul ...

Buna ziua!
Doresc un raspuns avizat si argumentat.
Am dreptul sa blestem o persoana?
Nu-l injur, nu-i fac nimic.
Ii spun doar atat, direct sau indirect, "iti/va doresc tie si familiei/neamului tale/tau tot "binele" pe care mi l-ai facut tu mie!"
Va multumesc!
Mda, vad ca nimeni nu vrea sa-mi raspunda!
Multumesc pentru fariseism.
Probabil ca nu sunteti imaculati si va plac infractorii si nu cumva sa sufere vreo rasplata pentru faptele lor!
Bună ziua,

Blestemele sunt sancționate doar de legea morală, nu și de legea penală. Întrebarea dvs. era potrivită pentru un forum aparținând cultei religioase din care faceți parte.

O zi liniștită.
Intrebarea a fost pusa unde trebuia!
Nu e cazul sa ma mai intereseze de legea morala, m-a costat totul si enorm!
Atunci sa plateasca moral daca penal nu suntem in stare sa le dam rasplata!
Macar atat!
Va Multumesc!

PS.
Am fost prea bun, ca asa m-au educat ai mei ca prosti ce au fost!
Nu cred ca va doriti sa patiti ce am patit eu!
Sa ajuti cu/si sa fi excrocat de bani si in final sa te mai improaste si cu noroi si sa sustina mincinos ca de fapt ea m-a ajutat si eu ii datorez bani!
Nici eu n-am crezut ca poate exista ceva atat de rau pe pamant, stiu ca n-o sa credeti!
O s-o credeti pe ea ca doar e femeie! Va spun eu ca exista, Dumnezeu mi-e martor!!!
M-as bucura sa-i pot da numele sa stie toata lumea ce prefacuta este
si sa se fereasca de ea ca de Dracu!
cristiibm, utilizator
forumul e unul juridic, fara legatura cu religia. blestemul nu e interzis prin lege, asa ca puteti sa blestemati cat vreti..
daca sunteti crestin insa, intrebarea ar fi mai bine sa o adresati preotului, e mai priceput sa va dea un raspuns, insa din cate cunosc, Isus nu i-a blestemat nici pe aia care l-au rastignit.
Multumesc!
ei ... , vremurile s-au schimbat se pare, daca n-ati simtit ...
sunt situatii diferite,
cand veti dori, va stau la dispozitie cu argumente!