Forum Discuţii juridice Executare silită Girant fără venituri
Discuție deschisă în Executare silită

Girant fără venituri

Bună seara! Doresc un răspuns clar pentru următoarea situație: cu 10 ani în urmă, tatăl meu a girat cu salariul pentru o fostă colegă de muncă. Cam de un an de zile doamna respectivă nu a mai plătit, pentru că banca i-a pus poprire pe salariu tatalui meu. De 3 luni tatăl meu nu mai lucrează și a fost înștiințat de cei de la firmă că banca i-a contactat în legătură cu recuperarea banilor. Dacă el nu mai are un venit, ce poate să îi facă banca? De unde poate să își recupereze pierderile? El ar dori să vândă sau să gireze cu un teren, numai să nu mai aibă treabă cu banca. Dar ar putea face așa ceva dacă nu este singurul proprietar? Menționez că mama mea, soția lui, nu este de acord
marinamaxim13, utilizator
Buna ziua, intai trebuie vazut in ce limite si-a asumat tatal dvs garantia. Daca si-a asumat garantia doar cu veniturile, in lipsa acestora nu are ce sa execute banca. Daca garantia este mai generala poate fi executat si imobiliar., indiferent daca imobilele sunt in coproprietate, se va cere partajul. Atentie si la ce fel de girant este, in functie de aceasta poate fi urmarit pentru plata simultan sau doar dupa urmarirea debitorului principal.
Mulțumesc!
marinamaxim13, utilizator