Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Test anti-drog pozitiv OPIU....
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Test anti-drog pozitiv OPIU....

Buna ziua,
in data de 26.01,in jurul orei 18:00,am fost agresat in trafic de un cetatean,,am primit 2 pungi ramanand inconstient,provocant in acelasi timp un accident rutier(fara victime),doar cu pagube materiale(am dovada video a agresiunii).
Ulterior am sunat la 112,a venit un echipaj de politie,mi-au facut un test de alcool care a iesit 0.0/si in test anti-drog care a iesit pozivit la OPIU,
Am fost dus la INML pentru prelevare de probe,
Tin sa precizez ca eu in ziua respectiva si cu o zi inainte luasem niste pastile pentru dureri de cap.("Caffetin" este numele pastilelor si se elibereaza fara prescriptie medicala)
Din cautarile mele pe internet am constatat ca acele pastile contin "FOSFAT DE CODEINA 10ml",si reiese in testul anti-drog ca fiind OPIU.
Mi-a fost deschis un dosar penal in cauza pentru conducere sub influenta substantelor interzise.
Din cauza pastilelor pentru dureri ar trebuii sa ma ingrijorez in privinta dosarului penal?,
Nu sunt neaparat interesat de agresiunea in trafic.

Daca sunteți nevinovat apelati la avocat pentru o aparare corespunzătoare ca sa nu aveti surprize neplăcute.
Este bine sa va angajati urgent avocat si nu atunci cand ar fi prea târziu.
ok,din cate am citit pe internet,rezultatele analizelor vin dupa aproximativ 2-3 luni?(asta in cazul in care ele sunt platite),sa astept rezultatele,sau avocatul imi poate grabi dosarul,analizele si toate procedurile.
Aceste aspecte trebuie discutate confidential cu avocatul care se va ocupa de caz.
Nu exista o solutie universal valabila ci depinde de fiecare caz in parte, precum si, de drepturile si interesele clientului.
Buna ziua! Am trecut zilele trecute printr-o situatie similara. La dvs cum s-a rezolvat?

Cum au ieșit analizele la singe? am aceiași problema.
Manuela Rășină, administrator