Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

am si eu o intrebare pe cartea de munca am 3 ani si ceva lucrati si am primit somaj 9 luni as fi curios daca primesc prelungirea de 3 luni
Daca intrarea in somaj s-a facut pana la data de 31.12.2009 , atunci beneficiati de aceasta prelungire a perioadei pentru care veti primi indemnizatia de somaj.
1. Cred ca prelungirea ati primit-o deja deoarece la vechime dvs. (sub 5 ani) trebuia sa primiti indemnizatie de somaj 6 luni la care s-au adaugat 3 luni conf. OUG 28/2009.
2. Va redau din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
Achiesez la raspunsul dlui TudorValeriu, prelungirea ati primit-o deja ..reincadrati-va in munca ..