Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie presedinte Asociatie de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie presedinte Asociatie de Proprietari

Buna ziua.
Sunt presedintele unei Asociatii de proprietari si doresc sa-mi dau demisia.
Am anuntat CEX...si am stabilit o sedinta ptr a-mi prezenta demisia in fata CEX. Mentionez ca 2 din 4 membrii CEX si-au dat demisia instant cand au auzit ca nu mai doresc aceasta functie din probleme personale....iar alti 2 membri CEX, nu vor sa se prezinte la sedinta ptr a-mi prezenta demisia. Ma puteti ajuta va rog, cu un sfat? Cui predau aceasta demisie, ce se intampla daca nu ia nimeni, tinand cont ca nu se poate tine sedinta AG. Va multumesc!
Presedintele de asociatie exercita atributii in baza unui contract de mandat
Instituitia demisiei,conform disp Codul muncii,opereaza numai in cazul existentei de CIM
Adunarea generala se poate convoca si in actuala situatie pe scari sau tronsoane
Pentru clarificari,lecturati disp L nr 196/2018
Va multumesc ptr raspuns.
Imi puteti da un articol/alineat din legea data de starea de urgenta, care confirma faptul ca se pot tine AG? Mentionez ca este vb de un bloc cu 132 ap...fiecare scara a cate 44 de apart. Va multumesc!