Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de uzufruct

Buna ziua..as avea si eu nevoie de putin ajutor in legatura cu un contract de donatie prin care donatorii si-au pastrat dreptul de uzufruct asupra imobilului..speta este simpla: parintii incheie cu unul dintre copii un contract de donatie cu privire la o casa, pastrandu-si uzufructul viager. Unul dintre parinti decedeaza...intrebarea mea este: poate donatarul sa locuiasca in casa, dobandind deplina proprietate pentru partea din imobil care apartinea defunctului sau trebuie sa astepte sa moara ambii donatori...?
va multumesc
Puteti locui in imobil, cu acordul celuilalt donator. Normal veti detine proprietateadeplina a imobilului doar la incetarea din viata si a celeilalte parti contractante.