Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... AJUTOR!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

AJUTOR!

Am cumparat de curand un lot de teren in suprafata de 563 mp dintr-un lot mare de 4000mp(4033 la masuratori).Conform procedurii,am facut intarusarea terenului dupa perfectarea actelor de vanzare-cumparare.Aici apare problema:conform masuratorilor efectuate de cadastrist,a reiesit ca vecinul din stanga are gardul pe terenul meu.Practic este vorba de 47 cm pe o distanta de ~22m liniari.Mentionez ca intre cele doua proprietati,de-a lungul gardului exista mai multi salcami care ingreuneaza delimitarea exacta a proprietatii.Cel de la care am cumparat,am aflat ca era la curent cu aceasta situatie,pe care de altfel nu ne-a adus-o la cunostinta(el lipsind de la intarusare???)iar vecinul sustine ca gardul e asezat cum trebuie.I-am cerut cadastrul iar masuratorile arata ca legal,scriptic este asa cum v-am relatat:gardul lui e pe terenul meu.Va rog spuneti-mi cum trebuie sa procedez in continuare pentru a nu avea probleme in viitor dat fiind ca acolo urmeaza sa ridic o casa.Multumesc!
Legilatia Rutiera
!
Apar des probleme de genul asta cu terenurile. Nu ai ce sa faci pentru ca probabil proprietarii vechi au schimbat locul gardului de-a lungul timpului pentru a li se mari suprafata lor de teren, in dezavantajul ultimului lot de teren spre care se impingea linia hotarului. Deci ei aveau in continuare tilu de proprietate doar pentru suprafata pe care au cumparat-o, insa in fapt aveau mai mult. Asadar proprietarul care ti-a vandut terenul oricum nu-ti putea vinde si acea diferenta de teren, pentru ca pentru ea nu avea titlu de proprietate.
Uneori pe diferenta de teren ajunge sa fie construite si imobile - fara autorizatie, astfel incat revenirea la granita initiala este foarte complicata (presupunand demolarea constructiei).
De obicei problema in astfel de cazuri este ca nu poti primi autorizatie de construire pentru suprafata pe care doresti sa o construiesti, pentru ca - avand in acte o suprafata mai mica - iti vor reduce si suprafata pe care iti autorizeaza constructia.
Singura solutie pe care o vad totusi este sa declari la fisc suprafata reala de teren, pentru care sa platesti impozit 30 de ani si, dupa aceea, sa introduci cerere de constatare a prescriptiei achizitive a diferentei de teren, chemand in judecata vecinul din lotul caruia vrei sa iei acea diferenta.
Apar des probleme de genul asta cu terenurile. Nu ai ce sa faci pentru ca probabil proprietarii vechi au schimbat locul gardului de-a lungul timpului pentru a li se mari suprafata lor de teren, in dezavantajul ultimului lot de teren spre care se impingea linia hotarului. Deci ei aveau in continuare tilu de proprietate doar pentru suprafata pe care au cumparat-o, insa in fapt aveau mai mult. Asadar proprietarul care ti-a vandut terenul oricum nu-ti putea vinde si acea diferenta de teren, pentru ca pentru ea nu avea titlu de proprietate.
Uneori pe diferenta de teren ajunge sa fie construite si imobile - fara autorizatie, astfel incat revenirea la granita initiala este foarte complicata (presupunand demolarea constructiei).
De obicei problema in astfel de cazuri este ca nu poti primi autorizatie de construire pentru suprafata pe care doresti sa o construiesti, pentru ca - avand in acte o suprafata mai mica - iti vor reduce si suprafata pe care iti autorizeaza constructia.
Singura solutie pe care o vad totusi este sa declari la fisc suprafata reala de teren, pentru care sa platesti impozit 30 de ani si, dupa aceea, sa introduci cerere de constatare a prescriptiei achizitive a diferentei de teren, chemand in judecata vecinul din lotul caruia vrei sa iei acea diferenta.
A, scuze, intelesesem ca in realitate ai mai mult decat ai cumparat. De fapt tu ai mai putin decat ai cumparat, pentru ca vecinul si-a pus gardul pe terenul tau. Atunci nu trebuie sa faci decat o actiune in graniturie, in cadrul careia vei administra proba cu expertiza topografica si in urma careia instanta va stabili pe unde trebuie sa treaca gardul tinand cont de suprafata de teren pe care ai cumparat-o.
Insa cat timp cadastrul tau arata realitatea pe care tu o vrei, nu vad de ce nu ai muta tu singur(a) gardul asa cum e corect, lasand vecinul - daca e nemultumit - sa faca actiune in granituire.
Pentru autorizatia de construire nu vei avea probleme cat timp tu ai dreptul la tot terenul.
selling_justice_by_the_hour, utilizator
Intre timp au aparut noutati.Apropo,multumesc pt. raspuns!S-au confruntat cei doi cadastristi(cel al vecinului cu pricina a facut cadastrul in local iar al nostru in stereo),cei doi proprietari (vecinul si cel de la care am cumparat) iar concluzia este urmatoarea:noi avem dreptate dar vecinul nu vrea sa cedeze .Sac! nici noi! Si atunci solutia care se va adopta este:cei de la cadastru vor muta tarusul problema in asa fel incat sa ne iasa noua suprafata corecta (cea pe care de altfel am cumparat-o).Dar eu ma intreb cum va ramane cu schita cadastrala?Pt.ca daca ramane cea veche,nu corespunde realitatii.Poate pe viitor vom vinde? si atunci cu siguranta vom intampina greutati.Sunt obligati cei de la cadastru sa ne faca o alta schita?Si pt.intabulare s-a dat o copie dupa schita initiala .Ce e de facut?Dati-mi o solutie pt ca sincera sa fiu nu stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac in continuare.