Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... diploma de master versus diploma de licenta
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

diploma de master versus diploma de licenta

Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea problema, pentru care as dori un punct de vedere avizat:
Dupa absolvirea studiilor universitare cu diploma de licenta in cadrul SNSPA, am continuat cu studiile de master la ASE – Bucuresti, unde am obtinut diploma de master in studii economice (specializarea finante-banci).
La locul de munca, la actualizarea fiselor de post, fata de la resurse umane mi-a spus ca ar fi o problema, deoarece eu nu detin diploma de licenta pentru studii economice, asa cum sunt cerintele postului.
I-am spus ca detin diploma de master in studii economice si mi-a spus ca nu este acelasi lucru.
Cu alte cuvinte, conform spuselor ei, diploma de master ar fi inferioara celei de licenta, desi vorbim de ciclul II al studiilor superioare (diploma de licenta = ciclul I).
Mi se pare aberant ca un angajat cu diploma de licenta in studii economice, obtinuta la orice facultate particulara, sa fie considerat ca fiind mai calificat decat mine, care detin o diploma de masterat la ASE-Bucuresti.
Ar insemna ca studiile de master se considera studii universitare de scurta durata si ca ar trebui sa incerc sa obtin echivalarea lor cu studiile de licenta? Repet, mi se pare total aberant, mai ales ca studiile de master fac parte dintr-un ciclu de invatamant superior studiilor universitare pentru licenta (ciclul II).
Nu gasesc insa niciun act normativ care sa precizeze gradul de calificare oferit de fiecare tip de studii. Stiu ca exista reglementari care prezinta cele 3 cicluri de invatamant superior si reglementari care privesc echivalarea studiilor de scurta durata cu cele universitare, adica de la un nivel inferior, spre un nivel superior, nu insa si invers.
Mentionez ca si pentru alte posturi scoase la concurs, am regasit drept conditie prezentarea unei diplome de licenta in studii economice, iar eu nu inteleg daca diploma de master imi confera o calificare superioara sau macar echivalenta cu cea oferita de diploma de licenta (asa cum mi s-ar parea normal... altfel, ce rost ar mai avea eforturile pentru obtinerea unui masterat?).
Enya7, utilizator
Buna , aceeasi problema o am si eu Ati reusit sa aflati un raspuns?

Enya7 a scris:

Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea problema, pentru care as dori un punct de vedere avizat:
Dupa absolvirea studiilor universitare cu diploma de licenta in cadrul SNSPA, am continuat cu studiile de master la ASE – Bucuresti, unde am obtinut diploma de master in studii economice (specializarea finante-banci).
La locul de munca, la actualizarea fiselor de post, fata de la resurse umane mi-a spus ca ar fi o problema, deoarece eu nu detin diploma de licenta pentru studii economice, asa cum sunt cerintele postului.
I-am spus ca detin diploma de master in studii economice si mi-a spus ca nu este acelasi lucru.
Cu alte cuvinte, conform spuselor ei, diploma de master ar fi inferioara celei de licenta, desi vorbim de ciclul II al studiilor superioare (diploma de licenta = ciclul I).
Mi se pare aberant ca un angajat cu diploma de licenta in studii economice, obtinuta la orice facultate particulara, sa fie considerat ca fiind mai calificat decat mine, care detin o diploma de masterat la ASE-Bucuresti.
Ar insemna ca studiile de master se considera studii universitare de scurta durata si ca ar trebui sa incerc sa obtin echivalarea lor cu studiile de licenta? Repet, mi se pare total aberant, mai ales ca studiile de master fac parte dintr-un ciclu de invatamant superior studiilor universitare pentru licenta (ciclul II).
Nu gasesc insa niciun act normativ care sa precizeze gradul de calificare oferit de fiecare tip de studii. Stiu ca exista reglementari care prezinta cele 3 cicluri de invatamant superior si reglementari care privesc echivalarea studiilor de scurta durata cu cele universitare, adica de la un nivel inferior, spre un nivel superior, nu insa si invers.
Mentionez ca si pentru alte posturi scoase la concurs, am regasit drept conditie prezentarea unei diplome de licenta in studii economice, iar eu nu inteleg daca diploma de master imi confera o calificare superioara sau macar echivalenta cu cea oferita de diploma de licenta (asa cum mi s-ar parea normal... altfel, ce rost ar mai avea eforturile pentru obtinerea unui masterat?).