Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare S.R.L.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare S.R.L.

Daca doresc sa imi infiintez un srl si apartamentul unde doresc sa fie sediul este al unui unchi de ce acte am nevoie?(buletinul propietarului,actul de propietate si planul casei? sau mai trebuie incheiat si un contract de comodat sau unul de inchiriere?ca unchiul meu nu prea se mai misca de la pat si nu cred ca ar putea sa se miste din pat ).
Daca firma nu are activitate in primele luni , trebuie depus vreun act?se depun actele odata cu inceperea activitatii?sau din prima luna de functionare?(daca societatea are decat un administrator , fara angajati).
As fi foarte recunoscator daca m-ati lamurii cu aceste 2 probleme.
1. Scoateti un extras de Carte Funciara pentru apartamentul respectiv si sa faceti un contract de comodat cu proprietarul. Mai trebuie sa consemnati si acrodul vecinilor (formularul i-l gasiti la ORC, poate chiar pe site-ul lor, pe www.onrc.ro). Aceste acte trebuie sa fie suficiente pentru a inregistra o firma cu sediul la adresa respectiva (impreuna cu actul constitutiv, bineinteles).

2. Pentru a va inregistra firma trebuie sa va prezentati la ORC. Ei va pot lamuri, cum trebuie procedat pentru a declara firma inactiva la inregistrare.
daca societatea nu desfasoara activitate la infiintare se va depune declaratia model 1 in conformitate cu prevederile art. 15 din L359/2004