Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajații din sistemul național de apărare își ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajații din sistemul național de apărare își pot inainta ...

Angajații din sistemul național de apărare își pot inainta demisia pe perioada stării de alerta?
Isi pot inainta demisia ... insa, prin derogare de la prevederile art. 81 alin. (4) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în cazul personalului încadrat în unități sanitare, de asistență socială, de asistență medico-socială și în instituțiile din domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, termenele de preaviz nu încep să curgă, iar, dacă au început să curgă, se suspendă pe întreaga durată a stării de alertă.
Mulțumesc! Deci, poți înainta demisia, dar vei părăsi locul de munca la "Sf. Așteaptă", când vrea guvernul sa nu mai prelungeasca starea de alerta. Cam frustrant, mai ales ca suntem considerați privilegiați, dar când ne sunt drepturile îngrădite nu mai zice nimeni nimic.

Cornel Vasile a scris:

Isi pot inainta demisia ... insa, prin derogare de la prevederile art. 81 alin. (4) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în cazul personalului încadrat în unități sanitare, de asistență socială, de asistență medico-socială și în instituțiile din domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, termenele de preaviz nu încep să curgă, iar, dacă au început să curgă, se suspendă pe întreaga durată a stării de alertă.

Aveti perfecta dreptate .
Se mai aplică acest articol privind suspendarea perioadei de preaviz? Luna trecută m-am întâlnit cu un coleg(tot cadru militar) care era în ultima sa zi de munca după ce își dăduse demisia.

Cornel Vasile a scris:

Isi pot inainta demisia ... insa, prin derogare de la prevederile art. 81 alin. (4) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în cazul personalului încadrat în unități sanitare, de asistență socială, de asistență medico-socială și în instituțiile din domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, termenele de preaviz nu încep să curgă, iar, dacă au început să curgă, se suspendă pe întreaga durată a stării de alertă.

Textul de lege este inca in vigoare.