Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am iesit la pensie in anul 2016 iulie ,desi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am iesit la pensie in anul 2016 iulie ,desi am lucrat ...

Buna ziua,
Am iesit la pensie in anul 2016 iulie ,desi am lucrat 14 ani in grupa II de munca acest lucru nu a fost mentionat in "Carnetul de munca" Intreprinderea la care am lucrat a disparut fizic cu arhiva cu tot.
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a recunoscut legitimarea procesual pasivă a caselor de pensii în litigiile având ca obiect reconstituirea vechimii in munca/ încadrarea activităţii în grupa de muncă, însă numai dublu condiţionat: când angajatorul nu mai exista din punct de vedere juridic şi nu există documente primare doveditoare.
Asadar pot deschide actiune in instanta in baza acestei decizii a ICCJ ?
Multumesc,
Puteti promova o actiune in instanta pe baza deciziei ICCJ.
Multumesc frumos pentru raspuns, inteleg ca introducerea actiunii nu e conditionata de timpul scurs de la emiterea deciziei (In cazul meu nefavorabila)
Decizia de pensionare trebuia contestata in termenul prevazut de lege.

Dvs acum doriti doar recosntituirea vechimii in munca in situatia in care angajatorul nu mai exista din punct de vedere juridic şi nu există documente primare doveditoare.
Multumesc frumos,
Va doresc multa sanatate,