Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune:Tata decedat in2018,Mama in 2020.Suntem doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune:Tata decedat in2018,Mama in 2020.Suntem doi frati.Nu ...

Succesiune:Tata decedat in2018,Mama in 2020.Suntem doi frati.Nu s-a facut succesiunea dupa tata si nu s-au depus acte de acceptare la termenul de 1 an de la decesul tatalui.Acum vrem sa facem succesiunea dupa mama.Care ar fi pasii de urmat ?Am ingreunat demersul nefacind succesiunea cat mama era in viata?Va multumesc!
Pentru ipoteza în care frații se înțeleg, mergeți la notar și dezbateți ambele succesiuni.
Dacă nu se înțeleg și unul vrea să invoce faptul că celălalt este străin de moștenire prin neacceptare, atunci trebuie să vă adresați instanței de judecată.
Buna seara. Trebuie sa va adresati unui notar public de la ultimul domiciliu al parintilor decedati.

viorelus a scris:
Acum vrem sa ...

Dacă voințele dvs. sunt convergente, atunci nu ați îngreunat nimic. Mergeți la notar și rezolvați ambele succesiuni deodată.
Dacă unul zice hăis și celălalt cea, există riscul să vă distrați prin instanță.
Multumesc!
Cum se plateste taxa de 1% avand in vedere ca deschid succesiunea la peste 2 ani de la decesul tatei ,si la 7 luni de la decesul mamei?Sau,* inca sunt salvat*?
viorelus, utilizator