avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

Buna seara, am si eu unele nelamuriri in privinta taxei de succesiune. Tata a decedat de curand si vrem sa deschidem taxa de succesiune. Vreau sa precizez ca suntem 5 frati si mama care e in viata. Vreau sa stiu ce se intampla daca unul sau mai multi dintre frati nu vor sa se prezinte la dezbaterea taxei succesorale si procentajul pe care-l primeste fiecare dintre noi, copiii si mama.Ce pot face in caz ca nu vor sa vina la notariat si ce proceduri legale pot urma.
Cel mai recent răspuns: stefan_claudia , utilizator 16:08, 25 Februarie 2010
buna seara.. in primul rand, nu deschideti taxa de succesiune.. dezbateti/deschideti succesiunea tatalui dvs decedat.. daca a murit de curand, nu aveti nici o taxa de platit, decat onorariul notarului.. daca fratii nu vor sa vina la dezbatere, nu-i nimic.. notarul ii citeaza.. daca ei vin sau nu e alta treaba.. se cheama ca sunt renuntatori taciti la mostenirea tatalui..dvs nu faceti nimic, decat ca administrati actele ce vi le cere notarul si evident ca veti accepta impreuna cu cei care vor mostenirea tatalui
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2010
Petre Enache, Avocat
Multumesc mult pentru raspuns! Am crezut ca nu putem face succesiunea, daca unul dintre frati nu se prezinta.
buna ziua!
daca fratii, desi legal citati nu se prezinta la BNP, atunci dupa expirarea termenului de optiune succesorala, acesti frati vor fi decalrati de actre notar straini de succesiune prin neacceptare in termenul legal.
nu exista "renuntare tacita" la succesiune.
acceptarea unei mosteniri poate fi atat expresea cat si tacita, renuntarea, in schimb, este doar expresa.
In primul rand , dezbatarea succesiunii este una si taxa de succesiune este cu totul si cu totul altceva(va fi calculata de catre notar in functie de valoarea bunurilor , dar, in primul an de la decesul defunctului, sunteti scutiti de taxa de succesiune daca se dezbate mostenirea)
In al doilea rand , in functie de cati frati vor renunta la succesiune se vor stabili si cotele celorlati mostenitori. Nu aveti de unde sa stiti acest lucru pana nu mergeti la un notar din raza teritoriala a ultimului domiciliu al defunctului si nu solicitati deschiderea succesiunii dupa defunct.
Succes!
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
daca fratii, desi legal citati nu se prezinta la BNP, atunci dupa expirarea termenului de optiune succesorala, acesti frati vor fi decalrati de actre notar straini de succesiune prin neacceptare in termenul legal.
nu exista "renuntare tacita" la succesiune.
acceptarea unei mosteniri poate fi atat expresea cat si tacita, renuntarea, in schimb, este doar expresa.

Care este termenul maxim? Noi deja am pregatit actele pentru succesiune si am inteles ca cele de la primarie expira in timp scurt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rudele ascund actul de proprietate al defunctului mirc84 mirc84 Salut, Tatal meu a decedat in urma cu mai putin de 6 luni. Acesta detinea o proprietate a carui act de proprietate este detinut acum de catre fratele lui. ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii teo1980 teo1980 Buna ziua, Va rog mult sa ma sfatuiti in solutionarea unei probleme privind dezbaterea mostenirii. In august 2007 a decedat tatal meu. Mama este in ... (vezi toată discuția)
Succesiune... Georgian2all Georgian2all Buna ziua! Revin pe site cu o noua problema. Fina parintilor mei a depus la notar actele pentru dezbaterea succesiunii dupa tatal sau; care a decedat acum 2 ... (vezi toată discuția)