avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt femeie, născută în aprilie 1964 și am o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt femeie, născută în aprilie 1964 și am o vechime în ...

Stagiu de cotizare la femei pentru anticipata
Sunt femeie, născută în aprilie 1964 și am o vechime în munca de 32 de ani, fără facultate! Ma pot pensiona anticipat anul acesta dacă stagiu complet de cotizare al femeilor care ies la pensie anul acesta este de 31 de ani și 8 luni?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2021
Anaitat64, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:15, 4 Februarie 2021
Nu.
Conditii de indeplinit:
-Varsta 57 ani si 7 luni
-Stagiu 33 ani si 7 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Multumesc! Mi se pare discriminare ca, pentru doua femei care ies in acelasi an la pensie, sa li se ceara stagii diferite de cotizare.
Ultima modificare: Joi, 4 Februarie 2021
Anaitat64, utilizator
Anexa 5- femei
Aprilie 1964 Noiembrie 2026 62/7 33/7

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata aloaurica aloaurica buna ziua, persoana femeie ,nascuta in martie 1964 cu 32 de ani lucrati.Cand poate iesi in pensie ?sau pensie anticipata .Multumesc ! (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala Kukucsi Kukucsi Buna ziua,femeile nascute ín februarie 1964,cu ce data pot sa iasa ín pensie sí care sant conditiile?Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensia anticipata Silvia 864 Silvia 864 Am absolvit \"Facultatea de filosofie-istorie\" in anul 1986,iar din septembrie 1986 am a activat ca profesor, pana in prezent,fără întrerupere. La ce ... (vezi toată discuția)