Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt femeie, născută în aprilie 1964 și am o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt femeie, născută în aprilie 1964 și am o vechime în ...

Stagiu de cotizare la femei pentru anticipata
Sunt femeie, născută în aprilie 1964 și am o vechime în munca de 32 de ani, fără facultate! Ma pot pensiona anticipat anul acesta dacă stagiu complet de cotizare al femeilor care ies la pensie anul acesta este de 31 de ani și 8 luni?
Anaitat64, utilizator
Nu.
Conditii de indeplinit:
-Varsta 57 ani si 7 luni
-Stagiu 33 ani si 7 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Multumesc! Mi se pare discriminare ca, pentru doua femei care ies in acelasi an la pensie, sa li se ceara stagii diferite de cotizare.
Anaitat64, utilizator
Anexa 5- femei
Aprilie 1964 Noiembrie 2026 62/7 33/7