Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Tatal poate la cerere sa fie decazut din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Tatal poate la cerere sa fie decazut din drepturi ...

Buna ziua! Tatal poate la cerere sa fie decazut din drepturi parintesti? Iar copilul mai are drept la ceva de pe urma tatalui?
Bună ziua,
Îndreptățită să solicite instanței de judecată decăderea din drepturile părintești este autoritatea administrației publice cu atribuții în domeniul protecției copilului. Decăderea din exercițiul drepturilor părintești nu scutește părintele de obligația sa de a da întreținere copilului.
Parinitii nu dreptul de a solicita decaderea din drepturile parintesti. In situatia in care renunta in fapt la indatoririle pe care le au fata de copii se poate constata infractiunea de abandon de familie.