avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociația de proprietari. Buna seară! Vin cu o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociația de proprietari. Buna seară! Vin cu o problemă suficient de mare încât să ...

Buna seară! Vin cu o problemă suficient de mare încât să macin și să mă frământ in fiecare zi și anume: REFUZUL PREȘEDINTELUI ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI DE A ELIBERA O AMĂRÂTĂ DE ADEVERINȚĂ PENTRU DOSARUL DE CHIRIEI. Am inceput prin a încheia contractul între mine și proprietar, l.am înregistrat și declarat la ANAF. Am obținut viza de flotant și am lucrat la celelalte acte necesare și , când aproape incheiasem birocrația, mă lovesc de președintele asociației. Am precizat scopul pentru care îmi este necesară, conținutul și că așa e la Jandarmerie. Mi.a motivat că ea nu poate să mă verifice dacă locuiesc la adresa respectivă, că nu pune ea stampila pe o foaie oarecare, etc. După certuri îndelungate a motivat că așa i s.a zis de la nu știu ce prieten al dânsei de la primărie și că poate să.mi faca o poza la cartea de imobil, precum că sunt trecut, lucru ce nu m.ar ajuta cu absolut nimic. Am incercat să vorbesc cu proprietarul ,in speranța în care are mai mare influență asupra ei,dar degeaba. E nebună. Așadar, exista baza legala care mi.ar susține cauza ,fiindcă e prima oara când pățesc așa ceva. Pentru ea e ușor să refuze ,iar pentru mine fiecare zi pierduta înseamnă și bani pierduți.( Dar ce.i pasa ei, că nu ea locuiește la n km de casa. ). Menționez că sunt cu plata întreținerii la zi, locuiesc legal și nu as vrea să renunț la chirie doar din prostiilor ei. Orice răspuns e binevenit! Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Bogdanel23 , utilizator 17:34, 9 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Verba volant, scripta manent! Faceti o cerere scrisă cu ce doriți si depuneți-o la asociația de proprietari. Dacă nimeni nu vrea să semneze pentru primire, trimiteți-o prin postă cu confirmare de primire. Astfel, veți avea dovada bunelor dumneavoastră intenții că ați făcut ce vi s-a cerut la serviciu.
Ultima modificare: Joi, 4 Februarie 2021
Iulian MANEA, Contabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ati precizat exact ce prevede acea adeverinta.

Conform legii, asociatia este obligata sa emita adeverinta doar in cazul instrainarii imobilului.
Nu este treaba presedintelui ca jandarmeria are tot felul de cerinte.
Pana la urma ati spus ca aveti contract de inchiriere declarat la ANAF, aveti flotant.
Ar trebui sa fie suficient.
Ce vad eu ca s-ar putea face in situatia de fata, este ca proprietarul, conform legii, sa va declare la asociatie ca si chirias (nume, prenume, nr de telefon, etc) si pe baza declaratiei proprietarului presedintele va poate elibera o adeverinta in care sa scrie ca, conforma declaratiilor proprietarului d-voastra locuiti in imobil in calitate de chirias.
Ultima modificare: Vineri, 5 Februarie 2021
I0nutz83, utilizator


I0nutz83 a scris:

Nu ati precizat exact ce prevede acea adeverinta.

Conform legii, asociatia este obligata sa emita adeverinta doar in cazul instrainarii imobilului.
Nu este treaba presedintelui ca jandarmeria are tot felul de cerinte.
Pana la urma ati spus ca aveti contract de inchiriere declarat la ANAF, aveti flotant.
Ar trebui sa fie suficient.
Ce vad eu ca s-ar putea face in situatia de fata, este ca proprietarul, conform legii, sa va declare la asociatie ca si chirias (nume, prenume, nr de telefon, etc) si pe baza declaratiei proprietarului presedintele va poate elibera o adeverinta in care sa scrie ca, conforma declaratiilor proprietarului d-voastra locuiti in imobil in calitate de chirias.

Va salut! Adeverința prevede că locuiesc la adresa menționată, sunt trecut în cartea de imobil și sunt alocat la plata cheltuielilor lunare. Atât! Cât despre declararea mea la asociație, aceasta este deja făcută. Nu eu fac regulile angajatorului. Mulțumesc pentru răspuns.
Mi.a motivat că ea nu poate să mă verifice dacă locuiesc la adresa respectivă,

Raspunsul presedintelui de asociatie atesta ca acesta nu stapaneste dispozitiile in vigoare care obliga orice cetatean care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile pe luna sau definitiv in condominiu sa se inregistreze in cartea de imobil


ynocentta a scris:

Mi.a motivat că ea nu poate să mă verifice dacă locuiesc la adresa respectivă,

Raspunsul presedintelui de asociatie atesta ca acesta nu stapaneste dispozitiile in vigoare care obliga orice cetatean care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile pe luna sau definitiv in condominiu sa se inregistreze in cartea de imobil

Eu va înțeleg și chiar va dau dreptate,dar susține sus și tare că ea nu poate să scrie că locuiesc efectiv acolo... Că nu e paznic să mă verifice...că riscă amenda penală.ce mă sfătuiți in acest caz? I as intenta proces,dar ar fi șanse de reușită ?

Alte discuții în legătură

Presedintele imi cere contractul si viza de flotant alopici2005 alopici2005 buna ziua am si eu o intrebare : trebuie sa prezint contractul de inchiriere si viza de flotant presedintelui de asociatie pt un apartament inchiriat ? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! - refuz asociație eliberare adeverință chiriaș Andrei7711 Andrei7711 Buna ziua! Am fost astazi la asociatia de proprietari pentru o adeverinta precum ca locuiesc acolo, ideea e ca eu locuiesc in chirie, iar contractul nu este ... (vezi toată discuția)
Evidenta persoanelor care locuiesc intr-un bloc MihaelaGhitescub MihaelaGhitescub Buna ziua, As dori sa aflu un raspuns legat de situatia in care o persoana(sau mai multe) cum este cazul la blocul meu, care are(au)vize de flotant pe un ... (vezi toată discuția)