Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Pentru un barbat de 58 de ani, 40 de ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Pentru un barbat de 58 de ani, 40 de ani vechime in ...

Buna ziua!
Pentru un barbat de 58 de ani, 40 de ani vechime in munca, din care 12 ani grupa a II-a de munca, va rog sa-mi spuneti cand are dreptul sa iasa la pensie anticipata sau partial anticipata?

Va multumesc!
Conditii pensie anticipata:
-Varsta 60 ani
-Stagiu 43 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pentru pensie anticipata partiala indeplineste conditi de stagiu.
Din datele postate rezulta ca are 43 de ani de stagiu.
Nu am control pe stagiul asimilat mentionat mai sus.