avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Pentru un barbat de 58 de ani, 40 de ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Pentru un barbat de 58 de ani, 40 de ani vechime in ...

Buna ziua!
Pentru un barbat de 58 de ani, 40 de ani vechime in munca, din care 12 ani grupa a II-a de munca, va rog sa-mi spuneti cand are dreptul sa iasa la pensie anticipata sau partial anticipata?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:57, 6 Februarie 2021
Conditii pensie anticipata:
-Varsta 60 ani
-Stagiu 43 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pentru pensie anticipata partiala indeplineste conditi de stagiu.
Din datele postate rezulta ca are 43 de ani de stagiu.
Nu am control pe stagiul asimilat mentionat mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata partiala manolegheorghe manolegheorghe Am etatea de 60 ani cu o vechime in munca de 8 ani si 10 luni in grupa II de munca, 32 de ani si 4 luni in conditii normale.(total ani in munca 41+ 2 luni) se ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare 57costel 57costel care este varsta de pensionare pentru barbat nascut 1957, luna mai? Vechimea in munca este 17 ani si 10 luni grupa II de munca, ... (vezi toată discuția)
Calculul datei de pensionare pentru o persoana de 57 de ani romica21 romica21 Un barbat de 57ani cu 39 ani de munca din care 21 de ani de muna in grupa a II a.As dori sa stiu cu legea noua intrata in vigoare in anul 2014 daca poate esi ... (vezi toată discuția)