Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Vă rog să mă lămuriti si pe mine într-o problema ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Vă rog să mă lămuriti si pe mine într-o problema legata ...

Vă rog să mă lămuriti si pe mine într-o problema legata de Ordinul 3235/93 din 4 Februarie 2021.
În acest ordin se prevede că masca e obligatorie în școală.
Dar e de știut că există și persoane care au afectiuni ce nu le permit purtarea mastii si acestia sunt protejati de lege (sunt exceptați de la purtarea măstii cei care suferă de boli care afectează capacitatea de oxigenare).

În ordinul mai sus amintit, se dă posibilitatea profesorilor care au afectiuni si care vor, să predea online.

Dar în cazul în care profesorul respectiv nu doreste să aleagă această variantă a predării online si nici nu poate purta masca, i se poate impune de către conducerea unității să predea online?
Evident că profesorul în cauză păstrează toate regulile de igienă și distantarea(practici pe care le avea de la debutul bolii).

Cornel Vasile, Consilier juridic
Ce ati vrea de fapt?
V-ati vaccinat?