Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren mai puțin decât in acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren mai puțin decât in acte

Buna seara, am achiziționat un teren intravilan din acte rezulta 4350 mp iar din măsurători 3242 întrebarea mea diferența un este și cum a-și putea-o revendica? Multumesc anticipat
Liviu staicu, utilizator
In functie de situatia de fapt trebuie formulata in instanta o actiune avand ca obiect revendicare si granituire sau o actiune indreptata impotriva vanzatorului pentru a obtine reducerea pretului stabilit in contractul de vanzare-cumparare sau rezolutiunea contractului.
In cazul in care este vorba de al doilea tip de actiune, Codul civil dispune ca:

Art. 1.743 Cod civil
(1) Dacă, în vânzarea unui imobil cu indicarea suprafeţei şi a preţului pe unitatea de măsură, suprafaţa reală este mai mică decât cea indicată în contract, cumpărătorul poate cere vânzătorului să îi dea suprafaţa convenită.
Atunci când cumpărătorul nu cere sau vânzătorul nu poate să transmită această suprafaţă, cumpărătorul poate obţine fie reducerea corespunzătoare a preţului, fie rezoluţiunea contractului dacă, din cauza diferenţei de suprafaţă, bunul nu
mai poate fi folosit în scopul pentru care a fost cumpărat.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

Eu am cumpărat lotul și nu metri pătrați am observat anomalia când am ridicat intabularea, întrebarea era dacă o pot recupera diferența de la primărie ca presupunea reîntregire nu se poate face deoarece toti vecini au făcut cadastru
gi-jane2, moderator
Ati cumparat un lot care are un numar de metrii patrati. Daca impartiti pretul terenului la numarul de metrii patrati aflati si pretul pe mp.
Ce legatura are primaria cu situatia prezentata? Ati cumparat de de la primarie?