Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... restituire avans antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

restituire avans antecontract

Buna seara!
Am platit un avans pentru un apartament . Cand a venit evaluatorul s-a constatat ca nu corespunde releveul cu situatia din teren. Am contactat un inginer topograf si cand a facut masuratorile s-a constatat ca apartamentul are cu 3 mp mai putin si este un perete ce nu apare in releveu(a fost construit fara drept de autorizatie). Vreau sa stiu daca am dreptul sa mi se restituie avansul pe care l-am platit sau ar trebuie sa scada pretul apartamentului? In antecontract vanzatorul garanteaza conform art 1695 si 1707 din codul civil si contra viciilor ascunse ( se poate considera viciu ascuns faptul ca suprafata apartamentului este mai mica si ca nu a avut actele actualizate? ) Multumesc frumos !
anelia88, utilizator
Buna seara,
Puteti sa solicitati, prin instanta, rezilierea antecontractului cu aplicarea prevederilor art 1544 C.Civ.
Se poate cere aplicarea acestui articol chiar daca nu este specificat in antecontract?
Suprafata reala fiind mai mica decat cea mentionata in antecontractul de vanzare cumparare, puteti solicita promitentului vanzator fie reducerea corespunzatoare a pretului, fie rezolutiunea antecontractului si restituire avansului platit, la care se adauga cheltuielile ocazionate de incheierea antecontratului.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc frumos pentru raspuns! Pe baza caror articole din lege pot sa fac aceste cereri?
Stimata doamna,

Va puteti adresa instantei de judecata, in sensul rezolutiunii antecontractului de vanzare-cumparare.

LEcturati atent clauza referitoare la rezolutiune, instanta de judecata pronunta si constata aceasta sanctiune.

Totodata, verificati daca promitentul-cumparator este solvabil, asa incat sa puteti pune in executare hotararea civila .

Succes!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat