Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... motiv de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

motiv de divort

sotul meu prezinta dezinteres pt viata de familie, in loc sa isi petreaca mai mult timp cu mine ,el se intalneste cu prietenii si joaca carti, desi eu nu sunt de acord; nu ma ajuta la facut curatenie in casa, prefera sa manance acasa la mama lui in loc sa ma ajute sa facem mancare impreuna sau sa faca el de mancare cand ajunge acasa cu cateva ore mai devreme decat mine de la servici; .pana cand ajung de la servici se uita la televizor sau joaca jocuri pe calculator, asteptand sa ii fac eu de mancare cand ajung acasa;daca il pun la treaba , prefera sa stea la mama lui pt ca ea il lasa sa faca ce vrea;prefera sa joace jocuri pe calculator in loc sa iasa cu mine la plimbare; in acest caz se poate cere divortul din vina exclusiva a lui si am sanse de castig ?
floricamaria a scris:

sotul meu prezinta dezinteres pt viata de familie, in loc sa isi petreaca mai mult timp cu mine ,el se intalneste cu prietenii si joaca carti, desi eu nu sunt de acord; nu ma ajuta la facut curatenie in casa, prefera sa manance acasa la mama lui in loc sa ma ajute sa facem mancare impreuna sau sa faca el de mancare cand ajunge acasa cu cateva ore mai devreme decat mine de la servici; .pana cand ajung de la servici se uita la televizor sau joaca jocuri pe calculator, asteptand sa ii fac eu de mancare cand ajung acasa;daca il pun la treaba , prefera sa stea la mama lui pt ca ea il lasa sa faca ce vrea;prefera sa joace jocuri pe calculator in loc sa iasa cu mine la plimbare; in acest caz se poate cere divortul din vina exclusiva a lui si am sanse de castig ?

Sa ne tineti la curent,
iar astfel de intamplari din pacate se intampla, dar toate indiciile descrise de dvs mai sus ma duc cu gandul ca el -sotul dvs a bagat deja actiunea de divort.

Numai bine,
mai bine ceri divortul din vina ambilor.eu am avut o speta asemanatoare si s-a considerat de instanta ca este culpa comuna.
@Georgyan

Nu stim daca s-a introdus cererea de chemare in judecata .Si chiar daca instanta de judecata ar fi deja investita cu aceasta , poate fi retinuta culpa exclusiva a sotului reclamant (cererea reconventionala e obligatorie in acest caz )

Culpa exclusiva poate fi redata de urmatoarele elemente: dezinteres fata de viata de familie , agresivitate , separatie indelungata in fapt . Instanta va aprecia motivele temeinice care au condus la imposibilitatea de a salva relatia maritala.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
da, el a plecat la mama lui pt o perioada, pe motiv ca se mai gandeste, dar dupa o luna a depus cererea de divort prin care ma acuza pe mine de lucrurile de care tocmai el se face vinovat
Puteti face o cerere reconventionala in cadrul procesului de divort, cerere prin care invocati propriile dvs. de divort. Veti avea nevoie sa probati cele afirnate ,asa incat , veti avea nevoie de martori. In procesul de divort pot depune marturie s i rudele dvs. apropiate( frati, parinti) , insa nu si descendentii.
Sau puteti alege calea unui divort amiabil, prin comun acord, in felul acesta niciunul dintre dvs. nu va trebui sa mai justifice dorinta de a desface casatoria.