Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere minor Franta si Maroc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere minor Franta si Maroc

Copilul are dreptul la pensie de intretinere de la tata din 2013. Ministerul justitiei din Romania si cel al afacerilor externe din Franta s-au ocupat de recuperare din 2015, fara nici un rezultat. Acum tatal a parasit Franta si a plecat in Maroc. Sunt informata ca dosarul s-a inchis si “la revedere”.
Copilul are aproape 10 ani in momentul de fata.
Exista vreo cale sa putem recupera datoria?
Multumesc.
Daniela Cristache,
daca nu are bunuri in Romania, e complicat sa il urmariti in maroc.
El le-a pus pe numele altor persoane pe cele din Franta, ca sa nu fie executat.
Nu e cetatean roman.

gi-jane2 a scris:

daca nu are bunuri in Romania, e complicat sa il urmariti in maroc.

Dae e posibil? Exista vreo cale legala?

Daniela Cristache a scris:

El le-a pus pe numele altor persoane pe cele din Franta, ca sa nu fie executat.
Nu e cetatean roman.

gi-jane2 a scris:

daca nu are bunuri in Romania, e complicat sa il urmariti in maroc.

Daca se afla in Maroc ar trebui urmărit acolo.
Insa, nu va cotez cu șanse pentru Maroc pe parte civila și este si foarte complicat.

Puteti depune o plângere penala ca sa încercați și aceasta varianta.
Insa, ati avea nevoie de avocat ca sa nu așteptați vreo 6-7 ani.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Plangere penala in Romania, presupun?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca se afla in Maroc ar trebui urmărit acolo.
Insa, nu va cotez cu șanse pentru Maroc pe parte civila și este si foarte complicat.

Puteti depune o plângere penala ca sa încercați și aceasta varianta.
Insa, ati avea nevoie de avocat ca sa nu așteptați vreo 6-7 ani.