Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fise SSM +SU Buna ziua, Am o situatie pentru care au ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fise SSM +SU Buna ziua, Am o situatie pentru care au pareri diferite: ...

Fise SSM +SU

Buna ziua,
Am o situatie pentru care au pareri diferite:
Am angajati temporari care au semnat fisele de SSM la inceputul activiatii. Se inceteaza contractul de munca. Peste 30 de zile se realizeaza alt contract de munca dar in aceleasi conditii. Se intocmesc noi fise SSM sau se utilizeaza cele vechi? Daca da de ce?

Dar in cazul in care aceasta situatie se realizeaza intr-un interval de 5 zile.
Hg nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 81 (1) Rezultatul instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca se consemneaza in mod
obligatoriu in fisa de instruire individuala, conform modelului prezentat in anexa nr. 11, cu indicarea materialului
predat, a duratei si datei instruirii.
(2) Completarea fisei de instruire individuala se va face cu pix cu pasta sau cu stilou, imediat dupa verificarea
instruirii.
(3) Dupa efectuarea instruirii, fisa de instruire individuala se semneaza de catre lucratorul instruit si de catre
persoanele care au efectuat si au verificat instruirea.
(4) Fisa de instruire individuala va fi pastrata de catre conducatorul locului de munca si va fi insotita de o copie a
ultimei fise de aptitudini completate de catre medicul de medicina muncii.
(5) Fisa de instruire individuala se pastreaza in intreprindere/ unitate, de la angajare pana la data incetarii
raporturilor de munca
.
Prin urmare, o fisa este valabila numai pe durata contractului individula de munca, respectiv a contractului de prestari servicii. Cand contractul inceteaza, fisele se scot din uz. La reluarea activitatii este alt contract si se reiau instruirile, toate cele 3 si instruirea se consemenaza pe o fisa noua.
Similar si pentru fisa psi-su.
Va multumesc mult!