Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua! As dori sa știu dacă pot depune ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua! As dori sa știu dacă pot depune contestatie pentru ...

Buna ziua!
As dori sa știu dacă pot depune contestatie pentru o amenda, in urma participării la o întrunire de divertisment și socializare, în tmmpul SARS cov 21 pe durata starii de alerta, de ziua Unirii ?
Motivul a fost, ca, am participat, mai mult de 50 de persoane.
Mentionez ca, pentru a participa, am facut rezervare care mi-sa confirmat, de catre organizator. Iar la sosirea organelor de politie și jandarmerie, patronul restaurantului, a spus sa stam liniștiți ca, se face doar un control de rutina. Nici cand agentul de la jandarmerie mi-a cerut CNP-ul, nu m- a informat ca urmează sa primesc amenda și nuci nu mi-sa întocmit vre-un proces verbal, pe care eu sa-l semnez. Urmând ca ulterior sa primesc amenda prin posta cu confirmare de primire. Consider ca s-a făcut un abuz la adresa persoanei mele, deoarece, nu eu trebuia sa număr persoanele participante, nu am întrat cu forta, nu mi-sa facut proces verbal pe loc, pe care eu sa-l semnez.
Mulțumesc!
Bună ziua,

Puteți formula plângere contravențională împotriva procesului-verbal.
Nici unul din motivele invocate de dvs nu va duce probabil.la anularea pv.Poate obțineți din partea instanței transformarea amenzii în avertisment sau macar mai tergiversati aplicarea sanctiunii pe durata judecătii contestației.