Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Va supun atenției următorul caz: Doamna A este căsătorită ...

SUCCESIUNE
Va supun atenției următorul caz:
Doamna A este căsătorită cu domnul B,locuind în domiciliul conjugal obținut de B,mostenire în cota de 1/1,,în urma succesiunii după părinții lui,întretinuti împreună, de A si B.
Nu au copii.
Nu mai au părinți.
Nici A nici B nu au nici frați,nici surori,nici unchi,nici mătușii,nici veri primari.
Fără a divorța ,B o da afara din locuinta pe A,împotriva voinței ei.
B decedeaza.
Teoretic,A l ar mosteni pe B în cota de 1/1 ?
Intr un caz ipotetic,ar putea exista
vreun document legal care ,daca ar fi fost semnat de B,ar fi înlăturat o pe soția supravietuitoare de la dobîndirea apartamentului prin dezbaterea succesiunii, tinind cont de faptul că A este singura persoana cu vocație succesorala?
Soțul decedat putea sa vinda locuinta,sau sa o doneze fara a o anunta pe A?
B putea semna contract de întreținere cu altcineva,fără a declara ca este căsătorit cu A?
Precizez ca nici A si nici B nu au intentat divorț si nici nu au dorit să se separe în drept,niciodată.
A este mostenitor rezervatar.
Ce posibilitati legale are A sa anihileze efectul unor astfel de documente,daca ar exista ?
Vă mulțumesc anticipat si vă rog explicați mi în detaliu.
Cu respect și considerație, ABANA1

ABANA1, utilizator
Nu are nicio posibilitate.
Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii. Asta înseamnă că B ar fi putut incheia orice fel de act, fără acordul soției.
În caz că a încheiat vreun contract de donație sau vreun testament, si daca nu s-au implinit 3 ani de la decesul lui B, A poate solicita reductiunea testamentului/donatiei, pentru încălcarea rezervei succesorale.
Reductiunea se face in natura (A primește o parte din bun, daca acesta este partajabil in natură) sau prin echivalent (A primește o sulta de la beneficiarul actului).
Dar de desfiintat, nicio șansă.
raluk0207, utilizator
daca B a decedat si A e in viata, sa mearga la notar in calitate de mostenitor si acolo vede ce si cum, ce sens are sa va intrebati daca o fi facut ceva cu casa, in loc sa mergeti sa aflati concret?
daca nu a facut acte si a e singurul mostenitor, mosteneste tot.
Daca B a facut acte, reveniti cu informatii, ce acte a facut... daca a vandut sau a incheiat un contract de intretinere, nu mai aveti ce mosteni.
Daca a lasat un testament sau donatie, le puteti ataca si recupera o cota.
gi-jane2, moderator
Va multumesc pentru răspunsuri.