Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă se poate ataca actul de dezmoștenire ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă se poate ataca actul de dezmoștenire ?

Bună ziua ! Se poate ataca actul de dezmoștenire ! Sunt unic moștenitor cu tată decedat iar cu mama nu am avut niciodată o relație de afectiune cum e normal, din pacate.Tată decedat de trei luni și nu s.a dezbatut succesiunea,Mulțumesc !
Nu există o lege care să prevadă dezmoștenirea.
Nu există act de dezmoștenire.

La ce tip de act faceți referire`?
Testamentul din care reiese dezmoștenirea...mulțumesc

Dapix a scris:

Nu există o lege care să prevadă dezmoștenirea.
Nu există act de dezmoștenire.

La ce tip de act faceți referire`?

Puteti solicita reductiunea testamentului pentru încălcarea rezervei succesorale.
Însă mai mult de 3/16 nu aveti cum sa obtineti.
Imi puteți spune mai clar ce reprezinta 3/16..?

raluk0207 a scris:

Puteti solicita reductiunea testamentului pentru încălcarea rezervei succesorale.
Însă mai mult de 3/16 nu aveti cum sa obtineti.

Reprezintă rezerva succesorala a dvs care v-a fost încălcată.
In calitate de fiu, sunteti moștenitor rezervatar.
Moștenitorii rezervatari sunt acea categorie de rude, în favoarea cărora legea stabilește o anumită fractie dintr-o moștenire, care nu poate fi încălcată prin donații sau testamente.
Adică orice acte ar face părinții dvs, trebuie să nu încarce cota respectivă.
Altfel, donația sau testamentul este supus reductiunii. Asta inseamna "atacat"
Reductiunea se face fie in natura, adică vi se da o parte din bunuri, fie prin echivalent, adică beneficiarul testamentului va va achita o suma de bani.
În cazul dvs.....
Presupun ca exista niste imobile, dobândite ca bunuri comune de către ambii părinți.
Ca atare, tatăl dvs a lăsat un testament pentru jumătatea să din bunuri.
In mod normal, în absența testamentului, jumătatea tatălui s-ar fi împărțit intre:
- mama 1/4 (din jumătate), adică 1/8. La care se adaugă jumătatea ei, rezultând 5/8.
- dvs 3/4 (din jumătate), adică 3/8.

Rezerva succesorala este jumătate din cota legală.
Adică 3/16. Asta reprezinta.