Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele lucrate in week-end si in sărbătorile legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele lucrate in week-end si in sărbătorile legale

Pentru zilele lucrate in week-end si in sărbătorile legale, ca angajat la stat:

Lucrez in mod normal zilele de sambata si duminca, avand liber luni si marti (domeniul muzeal) .
In legislatie este prevazuta compensarea cu timp liber corespunzator plus un spor la salariu.
Interpretarea juristilor institutiei: nu se acorda nici un fel de spor la salariu, iar zilele se compenseaza ora pe ora (16 ore lucrate sambata+duminca egal cu 16 ore libere luni+marti).
Este normal si legal?
Da, este legal.

Ordonanța de urgență nr. 114/2018 privind instituirea unor măsuri în domeniul investițiilor publice și a unor măsuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative și prorogarea unor termene

art.35
(1) Prin derogare de la prevederile art. 21 alin (2) - (6) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, în perioada 2019-2021, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcții de execuție sau de conducere, precum și munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează în cadrul schimbului normal de lucru se vor compensa numai cu timp liber corespunzător acestora.
.....

Legal, dar trist.
Legea 153/2017 prevede timp + sporuri, OU 114/208 prevede expres "numai timp".
Perioada 2019-2021 înseamnă 31 dec 2021, nu-i asa? Si din experiențele anterioare, va fi data prelungire.
Nu stiu daca o fi constitutional, dar deja asta e o discutie la alt nivel...

Multumesc pentru clarificare!

[misto tare e cand ai toata familia libera de Rusalii de exemplu, iar tu ramai pe aratura langa plug, ca doar ai sa ai liber... peste 2-3 zile]
Din experientele anterioare , prelungirea va fi data sigur ... Cititi si acest articol
[ link extern ]