Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc ...

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc de cumpărat?

Știe cineva?

[ link extern ] /

,, Premierul Florin Cîțu a purtat o mască specială la ședința de Guvern de miercuri. Are dublă acțiune, reține și dezactivează virusurile, oferind o protecție de 99,9%. Masca este formată din trei straturi – două care au proprietatea de a „ucide” virusul și un filtru alcătuit din nanofibre, potrivit producătorului. Modelul VK Respilon Pro se autosterilizează, ceea ce înseamnă că poate fi utilizat în mod repetat, fără a necesita spălare sau curățare."

Cred ca si Raed Arafat are același tip de mască daca am vazut eu bine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pe masca scrie CE 200 Covid-19.
M-am uitat direct la masca.
Le-am luat pe cele la 730 lei, 50 bucăți.

Astea nu ucid virusul?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va mulțumesc, dar, cele din link-ul de mai sus sunt masti chirurgicale normale.
Nu ucid virusul.

Pe mine ma interesează cele care ucid virusul, masti care nu trebuie spălate și nici puse la raze UV pentru a extermina virusul Sars-CoV-2.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu stiu ce ati cumparat, pe site arata in poze ce trebuie sa scrie pe masca (Respilon) si pe cutie.
Modelul e RespiPro White.
[ link extern ] /
Asta e modelul purtat de premier, dar nu are straturile alea de Ac-Cu-O (masca asta nu este in productie de serie), ci doua straturi de material netesut, de o parte si de alta a stratului filtrant de nanofibre.
Orificiile de filtrare sunt mai mici decit marimea Covid-19.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Pe masca scrie CE 200 Covid-19.
M-am uitat direct la masca.
Le-am luat pe cele la 730 lei, 50 bucăți.

Astea nu ucid virusul?

latka, moderator
Da, am inteles ca nu este testura din mastile spaniole.
Am inteles ca nici premierul Catu și nici Arafat nu au mastile spaniole.

Eu ma.refeream la.mastile cumpărate.
Pe masca scrie:

,, Respilon.com,
RespiProWhite
RPW- L / MS- ooo
PPE.R/ 02..075 VERSION 2
CE 0200 Covid-19 "

Am inteles ca astea ucid virusul.
Am dat deja și la rude și le-am.zis ca ucid virusul si ca nu trebuie spălate.

Doar eu foloseam ,,flinta lui Arafat" cu 2 masti, pentru exterior și una pentru interior N95.
Oamenii nu prea au chef de asa ceva si adevărul este ca pierzi timp sa.tot schimbi mastile.
Mulți pe la.magazine erau șocați când vedeau ca tot schimbam mastile.
Mai întâi erau șocați ca ma vedeau fără masca iar apoi ca puneam N95.

Acum o folosesc pe aceasta si in interior și in exterior daca nu contează ca se umezește si ucide oricum virusul.Inteleg ca nici pe ninsoare nu voi avea probleme daca se va uda sau va avea zăpadă pe ea.

Ma obosea ,,flinta lui Arafat"...chiar si pe.mine...
Oamenii deveneau îngrijorați de coronavirus când ma vedeau ce fac.

Am insa impresia ca se cam .încing in interior.
M-am concentrat la ceva puțin și se incinsese foarte tare.

Afara se respira foarte bine cu ea.
Era mai.enervantă varianta cu masca chirurgicală simpla pe care o foloseam în spatiile.deschise.

Am văzut ca pot sa și vorbesc cu ea fără sa ma tem ca îmi sare de pe fata.
Este o botnita care ma impiedica mult mai puțin sa vorbesc.
Cu N95 pe fata vorbeam de parca aveam lucrare dentara.
Eu obișnuiesc sa vorbesc tare și nu prea puteam ca ma temeam...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat