Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit specific 2021
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit specific 2021

O pensiune cu impozit specific din 2019 ( in primul trimestru din 2018 microintreprindere iar din trim II 2018 a trecut la impozit pe profit din cauza
ca avea capital mai mare de 45.000 si peste 2 angajati).
Deci la sfarsitul lui 2019 este cu impozit specific. Intrebare: mai poate sa ramana la impozit specific si in 2021? Are cifra de afaceri sub 1 mil. euro si cod CAEN 5590. Multumesc mult!
Din ce spuneti, in 2018 ati optat sa treceti la impozit pe profit cf art. 48 3^1 din Codul Fiscal: "microîntreprinderile care au subscris un capital social de cel puțin 45.000 lei și au cel puțin 2 salariați pot opta, o singură dată, să aplice prevederile titlului II începând cu trimestrul în care aceste condiții sunt îndeplinite cumulativ, opțiunea fiind definitivă."

Deci fiind o optiune si indeplinind inca conditiile, puteti aplica impozit pe profit si cel specific in 2021 si in continuare.
Ioan Petru Butariu, Contabil