Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit ce este mai convenabil o firma sau ceva familiar sa ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

ce este mai convenabil o firma sau ceva familiar sa nu platesc impozitul forfetar?

eu am o firma suspendata temporar.si ma gandeam sa o inchid ptr a deschide altceva ptr a nu plati impozitul forfetar.ce credeti ca este mai avantajos si de ce?
Orice alta firma ati infiinta tot veti plati impozit forfetar!B-)
Plus ca radierea societatii costa si ea bani!
Nu inchideti firma. Exista semnale ca impozitul minim va fi eliminat.
Atentie! Daca deschideti o asoc fam sau PFA la sfarsit de an pe langa impozitul pe venit mai platiti si CASS asupra venitului net realizat.
va puteti infiinta o intreprindere individuala pt care nu se plateste imp. forfetar. Va angajati cu jumatate de norma cu salariul minim pe economie .Cheltuielile sunt minime.